Data dodania: 13/06/2010

Akt notarialny przekazujący województwu mazowieckiemu nieruchomości Skarbu Państwa, położone na byłym lotnisku wojskowym Modlin, podpisali Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki i Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Teren o powierzchni 276 ha wykorzystany zostanie na potrzeby lotniska cywilnego. 

Na przekazanie ziemi w formie darowizny (po pozytywnej opinii Ministra Infrastruktury i Ministra Obrony Narodowej) zgodę w sierpniu 2009 roku wyraził Minister Skarbu Państwu. –Dzięki dzisiejszej decyzji port lotniczy w Modlinie ma szansę stać się konkurencją nie tylko w stosunku do krajowych lotnisk, ale także dla lądowisk krajów sąsiednich. Przede wszystkim zaś będzie spełniał rolę dźwigni rozwoju gospodarczego oraz przyczyni się do wzrostu znaczenia gminy Nowy Dwór i regionu – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. 

Nie tylko (trans)port

Zgodnie z podpisanym aktem notarialnym, na terenie portu, oprócz transportu pasażerskiego 
i towarowego, będzie można prowadzić również działalność magazynową, handlową, produkcyjną, edukacyjno-szkoleniową i rekreacyjną (związaną z lotnictwem). Zarząd województwa mazowieckiego powinien zapewnić powiązanie lotniska z siecią drogową i kolejową umożliwiającą dojazd do centrum Warszawy oraz innych miejscowości położonych w odległości dwóch godzin jazdy. 

Tuż tuż od realizacji

Przekazanie gruntów jest ostatnim etapem niezbędnym do realizacji przedsięwzięcia. W marcu ubiegłego roku Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, w lipcu wojewoda mazowiecki podpisał decyzję lokalizacyjną, a we wrześniu wydał pozwolenie na budowę portu.

Uzupełnienie Okęcia

Lotnisko użytku publicznego ma pełnić rolę lotniska regionalnego i komplementarnego wobec Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie. Będzie działało 24h na dobę i obsługiwało przewozy międzynarodowe (na liniach krótkiego i średniego zasięgu) oraz przewozy krajowe między portami regionalnymi. Przepustowość portu szacuje się na 1,85 mln pasażerów w latach 2010 – 2014. Rocznie będzie możliwe wykonanie tutaj 23 tys. operacji lotniczych. 

Port lotniczy w Modlinie jest ściśle związany z rozbudową infrastruktury pod kątem organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Został wpisany do rządowego wykazu przedsięwzięć realizowanych w związku z tym turniejem.

ŹRÓDŁO: Urząd Wojewody Mazowieckiego