Data dodania: 30/11/2009

O tym, że nowy gmach Muzeum zostanie wybudowany nad Trasą Łazienkowską wiemy już od ponad roku. Teraz pozostaje kwestia tego, jak będzie wyglądał. 6 grudnia poznamy wyniki konkursu – na razie nie wiadomo nawet, kto zakwalifikował się do II etapu. To pilnie strzeżona tajemnica. 

Wiemy, że w I etapie konkursu wpłynęły 324 prace – najwięcej, bo aż 161 – z Polski. Chęć rywalizowania o nagrodę główną wyrazili także architekci ze Stanów Zjednoczonych (55 zgłoszeń), z Francji (45), z Chin (37). Wśród 70 krajów, z których wpłynęły zgłoszenia były i tak odległe jak Trynidad i Tobago, Kazachstan, Malezja, Puerto Rico czy Tajwan. Rozstrzygnięcie tego etapu miało miejsce 30 lipca br. Wówczas ogłoszono, że do kolejnego zakwalifikowało się tylko 10 prac. Regulamin konkursu na projekt Muzeum Historii Polski stanowi, że nikt oprócz jury nie wie, jakie prace i z jakich krajów przeszły te kwalifikacje – projektanci opatrywali swoje propozycje winietami, pozostają więc anonimowe. Wyniki konkursu będą znane 6 grudnia – wówczas poznamy laureatów i wyróżnionych. Dopiero po tym terminie będzie można oglądać wystawę złożoną ze wszystkich nadesłanych prac. 

Zgodnie z założeniami organizatorów konkursu architektura nowego budynku ma być poważna, ale jednocześnie nie pompatyczna, nowoczesna, ale nawiązująca do tradycji. Projektanci muszą wziąć pod uwagę specyfikę otoczenia Muzeum – dawną rezydencję królewską, Zamek Ujazdowski, Trakt Królewski, a także położenie na skarpie, tuż przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych w stolicy. 

Wyboru dokona znamienite międzynarodowe jury w składzie: Jong Soung Kimm z Korei Południowej, Christine Dalnoky z Francji, Aurelio Galfetti ze Szwajcarii, Ryszard Jurkowski, Grzegorz Buczek, Andrzej Rottermund, Marek Mikos i Tomasz Merta z Polski, Rafael Moneo z Hiszpanii i Eduardo Souto de Moura z Portugalii.  

Muzeum Historii Polski zostało powołane do życia 2 maja 2006 roku, ponad dwa lata później otrzymało akceptację Prezydenta miasta stołecznego Warszawy dla lokalizacji stałej siedziby właśnie nad Trasą Łazienkowską – pomiędzy Placem na Rozdrożu a koroną skarpy. Obecnie mieści się przy ulicy Hrubieszowskiej w Warszawie.

ŹRÓDŁO: Muzeum Historii Polski