Data dodania: 30/01/2011

Decyzją marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka samorząd województwa przekazał fundusze na zabezpieczenie i odbudowanie XIII-wiecznych Piwnic Romańskich, odkrytych na terenie Śródmieścia Gdańska.

Ponieważ konserwacja i udostępnienie piwnic turystom wiązało się z dużymi nakładami finansowymi, wielkopolski konserwator zabytków, pod którego nadzorem znajdował się sąsiadujący z Halą Targową w Gdańsku teren dawnego klasztoru Dominikanów zasugerował, by znalezisko zasypać. Po protestach gdańskich środowisk historycznych odstąpiono od tego pomysłu.

- Piwnice Romańskie to bardzo cenny zabytek, nie tylko w skali Gdańska czy Polski ale w skali europejskiej. Bardzo się cieszę, że udało się uratować tę część naszego dziedzictwa kulturalnego - mówił marszałek Mieczysław Struk. Samorząd województwa przekazał do tej pory na ratowanie Piwnic niemal 1 mln zł. W 2011 r. władze województwa planują przekazać jeszcze 500 tys. zł.

Obecnie trwające prace mają na celu zabezpieczenie i ekspozycję stanowiska archeologicznego na placu między Halą Targową w Śródmieściu Gdańska a Kościołem oo. Dominikanów. Całość prowadzonych w ramach projektu działań jest realizowana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Stanowisko archeologiczne zawiera relikty fundamentów klasztoru, zaś najciekawszym i z pewnością najcenniejszym odkryciem jest doskonale zachowana piwnica romańska, która zostanie przystosowana do pełnienia funkcji podziemnego skansenu ukazującego to wartościowe i unikatowe znalezisko archeologiczne szerokiej publiczności.

Projekt zakłada wykonanie prac budowlanych i instalacyjnych, pozwalających na dostęp do tej piwnicy odwiedzających oraz utworzenie zaplecza funkcjonalno-technicznego niezbędnego dla działalności przyszłego skansenu. Pozostałe relikty murów fundamentowych klasztoru oraz nie przebadane jeszcze stanowiska archeologiczne, które nie wejdą w obręb powstałego skansenu zostaną w ramach tego projektu zasypane i odpowiednio zabezpieczone. Na zasypanym i zabezpieczonym placu powstanie targ warzywny użytkowany przez spółkę Kupcy Dominikańscy, zaś skansen archeologiczny będzie się wpisywał w architektoniczny plan tego targu i stanowił cenny punkt turystyczny na mapie atrakcji Gdańska.

Główna podziemna część skansenu obejmować będzie dwie sale ekspozycyjne gdzie oglądający będą mogli zobaczyć oryginalnie zachowane i odrestaurowane mury, wykończenia wyjątkowej na ziemiach polskich architektury romańskiej w postaci świetnie zachowanej piwnicy wraz z prezentowanymi artefaktami tam wykopanymi oraz multimedialnymi ekspozycjami i przedstawieniami ukazującymi najstarsze zabytki Gdańska, tak jak wyglądały one przed wiekami. Odpowiedni system klimatyzacyjny stworzy warunki dla zabezpieczenia tych niezwykle cennych dla kultury polskiej zabytków przy jednoczesnej ekspozycji ich szerokiej publiczności.

Urząd Marszałkowski przewiduje, iż Skansen Archeologiczny będzie odwiedzany przez kilkanaście tysięcy zwiedzających rocznie. Razem z już eksponowanymi w hali targowej fundamentami romańskiego kościoła, powstanie w ten sposób ważny zabytkowy kompleks prezentujący najstarsze przykłady gotyckiej architektury sakralnej. Powstały Skansen Archeologiczny pod Placem Dominikańskim w Gdańsku będzie zarządzany przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorksiego