Data dodania: 26/11/2019

Miasto Gdańsk podpisało z prywatnym partnerem umowę dotyczącą rewitalizacji terenu dawnej zajezdni tramwajowej. Na obszarze o powierzchni 11 ha zostanie zmodernizowana istniejąca zabudowa, pojawią się też nowe budynki. W części komercyjnej przewidziano 710 mieszkań i lokali usługowych. W części publicznej powstanie m.in. przedszkole, kompleks sportowy i centrum aktywności lokalnej.

Prywatnym partnerem projektu rewitalizacji dawnej zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście w Gdańsku jest konsorcjum o nazwie GGI Dolne Miasto, stworzone przez firmy Euro Styl i Inopa. Miasto Gdańsk wnosi do przedsięwzięcia 39 nieruchomości. Partner prywatny zobowiązany jest do realizacji celów publicznych na rzecz dzielnicy m.in. budowy dróg, przedszkola i rewitalizacji terenów nadwodnych. Rewitalizacja dzielnicy potrwa osiem lat.

Całkowita wartość projektu PPP szacowana jest na nie mniej niż 277 mln zł netto, w tym ok. 51 mln zł netto przeznaczonych zostanie pod realizację inwestycji publicznych. Inwestycje o charakterze komercyjnym powstaną na nieruchomościach, które Miasto Gdańsk sprzeda partnerowi prywatnemu jako swój wkład własny w przedsięwzięcie (służący pokryciu realizacji części kosztów inwestycji publicznych).

Zarejestruj się na bezpłatny, 14-dniowy okres testowy bazy projektów i firm budowlanych.

W planach jest modernizacja i budowa ok. 2 km dróg. Dzielnica zyska też obiekty użyteczności społecznej: kompleks sportowy przy szkole nr 65, centrum aktywności lokalnej w budynku dawnego gimnazjum, przedszkole dla 150 dzieci z placem zabaw. Tereny zielone na przestrzeni ponad 5,5 ha zostaną zagospodarowane i zrewitalizowane. Wśród zielonych przestrzeni poddanych modernizacji będą m.in. nabrzeże wzdłuż opływu Nowej Motławy oraz bastiony Wilk i Wyskok, gdzie na terenie ok 4,5 ha powstanie miejsce spotkań, odpoczynku i rekreacji.

Przeczytaj również: Lotnisko w Gdańsku do rozbudowy >

W ramach komercyjnej części inwestycji powstanie 710 mieszkań i lokali usługowych w kilkunastu nowych i odrestaurowanych budynkach, ze zdecydowaną przewagą funkcji mieszkaniowej, która zapisana jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zabudowa komercyjna będzie uzupełniona publicznymi placami, które pojawią się w rejonie ul. Kurzej i Zielonej. Koncepcja całej inwestycji, złożona już jako element przetargu, czeka obecnie na opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jej prezentacja ma nastąpić za pół roku.