Data dodania: 21/06/2021

Dworzec kolejowy w Kielcach przejdzie kompleksową przebudowę. Na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne, na pierwszym i drugim piętrze zostaną zaaranżowane przestrzenie biurowe. Znikną też przeszkody architektoniczne, które do tej pory utrudniały podróżnym poruszanie się wewnątrz obiektu. 



W drugiej połowie roku rozpocznie się modernizacja dworca kolejowego w Kielcach.


PKP S.A. ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dla modernizacji dworca kolejowego w Kielcach. Termin składania ofert w przetargu mija 22 lipca 2021 r. Autorem projektu przebudowy obiektu jest pracowania architektoniczna Pas Projekt.



Elewacja dworca zostanie odwzorowana w pełnej zgodności z oryginałem Spore zmiany planowane są wewnątrz budynku. Na parterze zlokalizowana zostanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku pojawi się też przestrzeń pod dwa biletomaty oraz bankomaty i automaty vendingowe.

Układ hali zaprojektowano w sposób umożliwiający bezkolizyjną obsługę pasażerów i przemieszczanie się użytkowników dworca z i do tunelu podziemnego oraz z miasta na peron. Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze zostanie zaadaptowana na nowoczesne pomieszczenia biurowe. 


Dzięki przebudowie dworzec zostanie unowocześniony i dostosowany do współczesnych potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Znikną dotychczasowe przeszkody architektoniczne, a zamiast nich pojawią się udogodnienia takie jak pochylnie, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących czy tablica dotykowa z mapą dworca. Przemieszczanie się po budynku ułatwią windy. Do potrzeb osób niepełnosprawnych zostaną dostosowane także kasy biletowe i toalety.

W otoczeniu dworca pojawi się 18 miejsc parkingowych (8 po południowej i 10 po północnej stronie budynku), a także wiata rowerowa na 12 jednośladów. Zamontowane zostaną nowe ławki i kosze. Przy dworcu zaplanowano również dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Jest to jedno z kilku ekologicznych rozwiązań w modernizowanym budynku. Na dachu dworca pojawią się panele fotowoltaiczne, a wewnątrz obiektu – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Rozpoczęcie modernizacji dworca planowane jest w II połowie bieżącego roku, a zakończenie w I połowie 2023 roku. Inwestycja będzie realizowana z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, który do 2023 r. zakłada modernizację blisko 200 dworców za prawie 2 mld zł.