Data dodania: 06/12/2018

Realizowana w Szczecinie inwestycja Posejdon to budynek o niskim zużyciu energii. Z wyprzedzeniem spełnia bardziej restrykcyjne, przyszłe normy w zakresie zużycia energii obowiązujące wszystkie obiekty, które uzyskają pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 r.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań cały kompleks zredukuje emisję CO2 do atmosfery aż o 76% w stosunku do takiego samego budynku zbudowanego w tradycyjnej technologii. Osiągnięcie tego wyniku będzie możliwe dzięki realizacji pasywnego układu pozyskiwania energii geotermalnej dla potrzeb grzania i chłodzenia, na który składa się 48 pionowych wymienników umieszczonych w 300-metrowych odwiertach gruntowych znajdujących się pod płytą fundamentową, połączonych z ponad 900 wysokosprawnymi, inwerterowymi pompami ciepła. Energia elektryczna niezbędna dla prawidłowego działania całego systemu będzie pozyskiwana przez 342 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 97,2 KW, umieszczone na dachu budynku. W budynku znajdzie się również system wykorzystania wody deszczowej w toaletach, 15-metrowa ściana zieleni w patio oraz co najmniej 10 stanowisk do ładowania aut elektrycznych. Posejdon będzie certyfikowany w systemie BREEAM International New Construction 2016 na przewidywanym poziomie very good/excellent.

Obiekt o łącznej powierzchni 50 tys. mkw. zaoferuje ponad 18 tys. mkw. powierzchni biurowej, blisko 12 tys. mkw. powierzchni hotelowej (marki Moxy i Courtyard) oraz około 4,6 tys. mkw. przestrzeni handlowo-usługowej. W kompleksie znajdzie się największe w Szczecinie centrum kongresowe z sześcioma salami konferencyjno-bankietowymi i przestronnym foyer, mogącymi pomieścić 1000 osób. W podziemnym parkingu przewidziano 299 miejsc postojowych dla samochodów oraz 100 miejsc dla rowerzystów. Wykonawcą inwestycji jest Calbud. W listopadzie br. na budowie osiągnięto stan surowy obiektu. Posejdon ma być gotowy pod koniec 2019 r.