Data dodania: 13/06/2022

Dobiegł końca wieloletni projekt TDJ Estate w Katowicach. Ostatni budynek Osiedla Franciszkańskiego zlokalizowany przy ulicy Książęcej 22 uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Łącznie na terenie osiedla powstało 21 budynków, a w nich ponad 1000 mieszkań.

Osiedle Franciszkańskie powstało w katowickiej Ligocie, w pobliżu kompleksu klasztornego oo. Franciszkanów w Panewnikach. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku i została podzielona na sześć etapów. W ramach pierwszych dwóch zrealizowano trzy obiekty, w których znalazło się łącznie 287 mieszkań. Na początku kwietnia 2016 roku rozpoczęto budowę trzeciej fazy osiedla z 246 mieszkaniami. O uruchomieniu kolejnego, IV etapu zaprojektowanego z myślą o 90 mieszkaniach, inwestor poinformował we wrześniu 2017 roku. W 2018 roku ruszyła realizacja największego, V etapu obejmującego 9 budynków i 401 mieszkań. We wrześniu ubiegłego roku TDJ Estate zainicjowało postawienie ostatniego budynku wchodzącego w skład osiedla – klucze do 49 mieszkań trafiły już w ręce właścicieli.

Budowa osiedla Franciszkańskiego w Katowicach rozpoczęła się w 2014 roku i została podzielona na sześć etapów.

– Osiedle Franciszkańskie to wyjątkowy, bo pierwszy projekt mieszkaniowy w historii naszej działalności. 8 lat temu postawiliśmy na Ligotę, w której dostrzegliśmy ogromny potencjał. Spokojna, zielona okolica, dobre skomunikowanie z centrum miasta, a do tego rozwinięta infrastruktura usługowa przekonała nas, że jest to doskonałe miejsce do życia. Chcieliśmy więc uzupełnić tę tkankę w tak potrzebny aspekt mieszkaniowy. Duże zainteresowanie inwestycją potwierdziło, że spełniliśmy oczekiwania mieszkańców i tym samym zachęciło nas do realizacji kolejnych etapów. Dziś wieńczymy ten projekt, ale zostajemy w Ligocie, gdzie w 2020 roku wystartowaliśmy z inwestycją mieszkaniową Franciszkańskie Południe – mówi Maciej Wójcik, partner zarządzający w TDJ Estate.

Łącznie Osiedle Franciszkańskie tworzą 1073 mieszkania o metrażach od 26,20 mkw. do 131,37 mkw. Do każdego z nich przynależy ogródek, balkon lub taras. Budynki zostały wyposażone w nowoczesne windy, wózkownie i komórki lokatorskie. Pod każdym z obiektów znajduje się parking podziemny, a do dyspozycji mieszkańców jest również zewnętrzna ogólnodostępna strefa parkingowa. W parterach powstały lokale usługowe. Wokół budynków zasadzono 25 tys. roślin, a III oraz V etap projektu połączył park ze strefą rekreacyjną.


W sąsiedztwie Osiedla Franciszkańskiego i Kalwarii Panewnickiej TDJ Estate realizuje Franciszkańskie Południe. Do finału zmierza budowa pierwszego, trzysegmentowego budynku, który powstaje w ramach I fazy inwestycji. Znajdą się w nim 92 mieszkania (z czego jeszcze tylko 12 lokali pozostaje w ofercie) i 6 lokali usługowych. W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęła się natomiast budowa II etapu inwestycji, który dostarczy 153 mieszkania i 14 lokali usługowych. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na jesień 2023 roku.