Data dodania: 21/10/2019

Kolejny etap prac nad rozbudową sieci tramwajowej w Warszawie. Tramwaje Warszawskie otworzyły oferty w pierwszym przetargu na zaprojektowanie trasy łączącej Gocław z centrum miasta.

Wykonawca dokumentacji projektowej wyłoniony w przetargu będzie miał dziewięć miesięcy na opracowanie projektów budowlanych. Sama budowa planowana jest w latach 2021-2023.

Trasa tramwaju na Gocław będzie biegła wzdłuż Kanału Wystawowego na Saskiej Kępie.

W przetargu na zaprojektowanie trasy na Gocław wpłynęło pięć ofert w przedziale od 5,8 mln zł do ponad 10 mln zł. Najwyżej wyceniła prace firma TPF (10,4 mln zł), najtańsze oferty złożyli: konsorcjum MPRB, MP-Mosty i Arcadis oraz PROGREG. W przetargu biorą udział również Egis Poland i Mosty Katowice. O wyborze najkorzystniejszej oferty w 80% będzie decydowała cena, a w 20% doświadczenie projektantów. Tramwaje Warszawskie na realizację zamówienia przeznaczyły 6,2 mln zł.

Przejazd liczącej ponad 3,6 kilometra trasy zajmie około 20 minut. Nowy odcinek będzie miał swój początek w pobliżu skrzyżowania Międzynarodowej i al. Waszyngtona, pobiegnie wzdłuż wschodniego brzegu Kanału Wystawowego, następnie nad aleją Stanów Zjednoczonych po wiadukcie, na którym powstanie węzeł przesiadkowy. Dalej trasa tramwaju na Gocław znajdzie się między nowymi osiedlami przy ul. Nowaka-Jeziorańskiego do ul. generała Bora-Komorowskiego. Ostatnie półtora kilometra nowej trasy przebiegnie w ciągu ul. generała Bora-Komorowskiego do pętli autobusowej, która znajduje się w pobliżu trasy Siekierkowskiej. Przebudowana zostanie również sama pętla Gocław. Na nowej trasie powstanie 7 przystanków, dodatkowo zmodernizowana zostanie także al. Waszyngtona, gdzie przebudowane zostaną tory o długości 2,5 km i 9 peronów przystankowych.