Data dodania: 19/11/2020

W Porcie Lotniczym Gdańsk na budowie biurowca Alpha zawieszono wiechę, symbolizującą osiągnięcie najwyższego punktu obiektu. Wykonawca inwestycji jest Hochtief Polska. Budowa ma się zakończyć w II kwartale 2021 roku.

– Pandemia koronawirusa potwierdziła nasze przekonanie o potrzebie posiadania alternatywnych źródeł finansowania naszej spółki. Aiport City Gdańsk to powierzchnia komercyjna, na której wynajmie chcemy zarabiać i dzięki temu mieć inne niż lotniskowe dochody. Na tle trudności branży lotniczej, a także całej gospodarki, powstający w szybkim tempie biurowiec Alpha na terenie lotniska, napawa optymizmem – komentuje Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Alpha - pierwszy z 7 biurowców planowanych przy Porcie Lotniczym Gdańsk.

Obecnie na budowie trwają prace nad uzyskaniem szczelności budynku. Blisko ukończenia jest szklenie fasady oraz układanie izolacji dachowej z papy termozgrzewalnej. Wykonywane są prace zabezpieczające pozwalające prowadzić roboty wykończeniowe w okresie zimowym. Zdemontowano ostatni żuraw na budowie. Wewnątrz obiektu trwa budowa łazienek wewnętrznych oraz prace instalacyjne w garażu i szybach instalacyjnych. Na przełomie roku w garażach wykonywane będą posadzki żywiczne. Rozpoczął się już montaż wind w biurowcu. Przed wykonawcami największymi wyzwaniami są teraz prace instalacyjne na dachu oraz rozpoczęcie montażu elementów dekoracyjnych na elewacji wraz z demontażem rusztowania. Zgodnie z umową, Hochtief Polska ma w II kwartale 2021 roku przekazać Portowi Lotniczemu Gdańsk budynek wraz z pozytywnymi decyzjami odbiorowymi Państwowej Straży Pożarnej i Sanepidu. Następnie lotnisko wystąpi do nadzoru budowlanego z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie.

Alpha to pierwszy z 7 budynków planowanych na lotnisku w ramach Airport City Gdańsk. Biurowiec ma 6 pięter oraz 2 kondygnacje podziemne. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m kw. W Alphie zaplanowano biura i strefę gastronomiczno-usługową. Projektowana jest także strefa sportu i rekreacji. Inwestycja jest finansowana z obligacji emitowanych przez Port Lotniczy Gdańsk przy udziale Banku Pekao i ze środków własnych spółki. Za wynajem powierzchni komercyjnej Airport City Gdańsk odpowiedzialna jest spółka Jones Lang LaSalle.