Data dodania: 11/01/2019

Blisko 1,5 mld zł ma pochłonąć realizacja fragmentu autostrady A2 na wschód od Warszawy. GDDKiA podpisała umowę na wykonanie koncepcji programowej dla tej inwestycji wraz z rozpoznaniem geologicznym pomiędzy Białą Podlaską a granicą państwa.

Dwujezdniowa, dwupasmowa trasa o długości 32 km przebiegać będzie po północnej stronie obecnej DK2 w województwie lubelskim przez tereny gmin: Biała Podlaska, Rokitno, Zalesie, Terespol. W ramach inwestycji powstanie jeden węzeł drogowy Dobryń.

Wykonawcą dokumentacji jest firma Multiconsult Polska, która wykona prace do grudnia 2019 r. Wartość umowy to ok. 5,7 mln zł. Projektanci opracują dokumentację zawierającą uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej (m.in.: zakres terenu pod przyszłą autostradę) oraz badania warunków geologicznych.

Jak zapowiada GDDKiA, w 2020 r. ma zostać ogłoszony przetarg na realizację inwestycji w systemie „projektuj i buduj”, na 2021 r. planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą. Roboty budowlane maja być prowadzone w latach 2022-2024 r. Szacunkowy łączny koszt realizacji tego odcinka A2 wyniesie blisko 1,5 mld zł. Kwota ta obejmuje dokumentację, wykup gruntów, budowę, prace archeologiczne i nadzór.