Data dodania: 27/03/2009

Budowa dwóch parków handlowych Helical Poland w Opolu-Turawie i Sośnicy ruszy w tym roku

Rok 2008 był niezwykle udany dla Helical Poland. W zaplanowanym terminie - 6 grudnia -  otwarty został Park Handlowy Młyn we Wrocławiu, jednak dla rozwijającej się firmy to dopiero początek. W roku 2009 rozpocznie się budowa dwóch nowych projektów - Parku Handlowego Turawa obok Opola i Parku Handlowego Europa Centralna w Sośnicy. Inwestycje, które pochłoną przeszło 200 mln euro mają zostać ukończone w roku 2010.


Park Handlowy Turawa powstanie na działce wielkości 15 hektarów w północno-wschodniej części Opola. Obok największych najemców - Carrefoura i Praktikera – zostanie wybudowany park handlowy podobny gabarytowo i koncepcyjnie do pierwszej inwestycji Helical Poland – Parku Handlowego Młyn we Wrocławiu. Deweloper przewiduje, że znacząca grupa najemców Młyna będzie reprezentowana także w Turawie - pierwsze podpisane umowy najmu zostaną oficjalnie potwierdzone w lutym 2009.
Na 38,000 m2 powierzchni obiektu powstanie łącznie ponad 70 “unitów” handlowych rozdzielonych na trzy główne części: 1) gastronomię; 2) tzw. produkty zrób-to-sam i wyposażenie wnętrz (np. meble) oraz 3) modę. Obok dwóch kluczowych wielkopowierzchniowych najemców, sam tylko park handlowy zaoferuje łącznie 9,000 m² a galeria 8,500 m². Helical Poland przewiduje, że 75% powierzchni handlowej będzie wynajęte do maja 2009r.

 

park handlowy Turawa

 

Generalnego wykonawcę Parku Handlowego Turawa wyłoni trwający obecnie przetarg, który powinien zakończyć się w lutym 2009r. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na kwiecień a otwarcie parku handlowego dla klientów przewidywane jest na początek lata 2010. Finansowanie projektu w Turawie zapewnia fundusz ubezpieczeniowy Standard Life. Będzie to pierwszy projekt  tego typu w polskim portfolio firmy. Standard Life ma już ugruntowaną pozycję rynkową jako poważny
i stabilny inwestor branży nieruchomości zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Europie Zachodniej. Rolę Project Managera dla realizacji „Parku Handlowego Turawa” powierzono natomiast firmie Day&Johnson.

Projekt autorstwa biura architektonicznego Czora&Czora ma za zadanie nie tylko uzupełnić lokalny rynek o potrzebną w regionie wschodniego Opola ofertę parku handlowego, ale także wybudować ważną drogę – łącznik pomiędzy istniejącą obwodnicą Opola a szpitalem miejskim. Park Handlowy Turawa wyznacza także pierwszy krok w kierunku rozwoju i komercjalizacji gminy Turawa, co będzie miało przełożenie na powstawanie nowych miejsc pracy i zasiedlanie okolicy. Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na ok.  75-80 milionów euro.
 

Park Handlowy TurawaPark Handlowy Europa Centralna będzie jednym z najważniejszych projektów typu “retail park”
w Polsce w roku 2009. Jego lokalizacja przy mającym powstać skrzyżowaniu autostrad w Sośnicy gwarantuje, że tuż po ukończeniu A1 ponad 3,2 miliona ludzi będzie mogło dotrzeć do obiektu
w maksymalnym czasie 60 minut. Kontrakt na wybudowanie skrzyżowania łączącego A1 i A4 uwzględnia termin ukończenia prac do listopada 2009r. Skrzyżowanie w Sośnicy będzie unikalne, gdyż optymalnie łączy Niemcy i Ukrainę oraz kraje skandynawskie z Czechami i Słowacją.
Park Handlowy Europa Centralna

Park Handlowy Europa Centralna znajdzie się dosłownie na skrzyżowaniu dróg w środku Europy a jego wielkość ok 90,000 m2 oznacza, że jednocześnie będzie największym zintegrowanym parkiem handlowym centralnej Europy.  

Pierwsza faza obiektu obejmie ok. 67,000 m2 i w jej skład wejdzie hipermarket, galeria handlowa oraz park handlowy. Głównymi najemcami będą Carrefour i Castorama, ale zadebiutuje także znacząca grupa nowych na rynku polskim marek. Działania marketingowe dla projektu powstałego na deskach kreślarskich biura Czora&Czora - Parku Handlowego Europa Centralna – zostały rozpoczęte podczas targów MAPIC 2008.

Prace przygotowawcze w miejscu budowy już trwają – zalicza się do nich m.in. okablowanie linii energetycznej oraz przeniesienie i orurowanie rowu melioracyjnego. Prace polegające na wyrównywaniu terenu rozpoczną się latem, a uruchomienie realizacji właściwego kontraktu - jesienią 2009r. Finansowanie zakupu ziemi zabezpiecza Aareal Bank. Całkowity koszt inwestycji w pierwszą fazę projektu wyniesie ok. 130 milionów euro i ma ona zostać ukończona w 2010r.

Następne fazy projektu „Park Handlowy Europa Centralna” uwzględniają rozwój w kierunku rozbudowy o hotel i powierzchnie biurowe lub park technologiczny.

   
Park Handlowy Europa Centralna


Założona w 2005 roku spółka Helical Poland jest spółką zależną Helical Bar plc, brytyjskiej firmy inwestycyjno - deweloperskiej, notowanej na giełdzie papierów wartościowych w Londynie. Znaczny potencjał wzrostu rynków Europy Centralnej, zaobserwowany przez Helical Bar, skłonił firmę do otwarcia pierwszego zagranicznego biura
w Warszawie. W 2008r. otwarto dodatkowe biuro w Krakowie. Helical Poland specjalizuje się w budowie sklepów wielkopowierzchniowych i centrów handlowych. Do końca roku 2010 zamierza oddać do użytku ponad 110 000 m² w trzech projektach zlokalizowanych na południu Polski (pierwszy z nich - Park Handlowy Młyn - został otwarty w grudniu 2008r.). Helical Poland poszukuje możliwości inwestycyjnych w największych polskich aglomeracjach. W strefie zainteresowań firmy mieszczą się istniejące obiekty, tereny przeznaczone pod zabudowę wielkopowierzchniową oraz projekty typu joint-venture.

Pierwszy project Helical Poland - Park Handlowy Młyn we Wrocławiu – został  nominowany do nagrody magazynu Shopping Center Poland „Koncept Roku”, która zostanie wręczona podczas konferencji SHOPPING CENTER FORUM&AWARDS
19 lutego 2009r. Central&Eastern European Real Estate nominowała Park Handlowy Młyn do wyróżnienia “Retail Project of the Year”.