Data dodania: 21/12/2022

Nowa warszawska spalarnia odpadów, czyli warszawski ZUSOK przy ul. Zabranieckiej, pnie się w górę. Inwestycja wchodzi w kluczowy etap realizacji. Na placu budowy zamontowano dwa 15-tonowe zbiorniki napędzające produkcję energii.

Nowa spalarnia odpadów na Targówku w Warszawie ma być gotowa w 2024 r., inwestycja pochłonie blisko 2 mld zł.


Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku to obecnie jedna z większych warszawskich inwestycji. Nowy ZUSOK będzie największą instalacją termicznego przetwarzania odpadów w Polsce. Inwestorami są Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz m. st. Warszawa, generalnym wykonawcą  jest firma POSCO Engineering & Construction.


Od stycznia 2022 roku prace znacząco posunęły się do przodu. Od kilku miesięcy gotowy jest 72-metrowy trzon komina. To najwyższy obiekt nowego ZUSOK-u. Do góry pną się także konstrukcje pozostałych obiektów, w niektórych wylano już stropy. Docelową wysokość 32 m osiągnął bunkier na odpady. Wkrótce gotowa będzie też ściana łącząca bunkier z halą wyładunku.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>


Zamontowane na placu budowy 15-tonowe zbiorniki to tzw. walczaki. Każdy z nich ma 8,7 m długości i 1,7 m średnicy. Całkowita pojemność jednego takiego zbiornika to 17 tys. litrów. Walczak to urządzenie, w którym para oddzielana jest od wody, a następnie kierowana na turbinę napędzającą produkcję energii elektrycznej i ciepła.


Na placu budowy zakończono roboty żelbetowe przy estakadzie do rozładunku od strony zachodniej. Na wiosnę planowane jest położenie nawierzchni na konstrukcji. Z kolei do hali obróbki cieplnej została wstawiona turbina, zaś w magazynie sortowni odpadów zakończono montaż stalowej konstrukcji dachu. Na sąsiadującym z magazynem budynkiem sortowni trwa montaż żelbetowej konstrukcji.

Na placu budowy zamontowano dwa 15-tonowe zbiorniki - tzw. walczaki.


Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej działa od ponad 20 lat. Rozpoczęta niemal dwa lata temu rozbudowa i modernizacja instalacji ma się zakończyć w 2024 r. Dzięki inwestycji obiekt będzie w stanie przetworzyć ponad 300 ton odpadów, czyli ponad siedem razy więcej niż obecnie. Zakład będzie też w stanie wyprodukować dodatkową energię dla miasta. Instalacja zapewni aż 25 procent energii elektrycznej oraz cieplnej potrzebnej jednostkom miejskim.

Powierzchnia obecnie pracującej instalacji wynosi niecałe 14 tys. mkw., a po rozbudowie zajmie nieco ponad 21 tys. mkw. Odpady dostarczane do instalacji będą wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku. Panujące tam podciśnienie uniemożliwi wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu. Najnowsze technologie wykorzystane w procesie oczyszczania spalin pozwolą na uzyskanie znacznie lepszych parametrów od rygorystycznych norm, które są obecnie wymagane. Budynek będzie posiadał zielone dachy, które wspomogą retencję wód opadowych. Zastosowane w instalacji rozwiązania będą energooszczędne.