Data dodania: 09/12/2016

Firma doradcza CBRE podsumowała rynek powierzchni biurowych po 3 kwartale 2016 roku w trzech polskich miastach: Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Najlepiej ma się stolica Małopolski, gdzie w budowie jest 300 tys. mkw.

Według danych zebranych przez CBRE Kraków jest drugim największym i zarazem najszybciej rozwijającym się rynkiem biurowym w Polsce. W ciągu ostatnich kilku lat miasto to przeszło ogromną transformację z regionalnego rynku dla lokalnych graczy w dobrze rozpoznawalną międzynarodową destynację biznesową. W trzech pierwszych kwartałach 2016 roku w Krakowie powstało 16 projektów o łącznej powierzchni 102 200 mkw., a w budowie jest obecnie kolejne prawie 300 tys. mkw. Kraków może się również pochwalić najniższym wskaźnikiem pustostanów spośród wszystkich miast w Polsce.

- Od początku 2016 roku obserwujemy wzrost podaży we wszystkich trzech miastach: Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. W najbliższych dwóch latach zasoby nowoczesnej powierzchni będą dalej rosły, obecnie największa aktywność jest obserwowana w Krakowie (prawie 300 tys. mkw. w budowie). Wraz ze wzrostem aktywności deweloperów, wzrasta wskaźnik pustostanów, w szczególności jest to widoczne w Katowicach. Niemniej jednak rosnące zainteresowanie ze strony najemców zwłaszcza z sektora BPO/SCC pozwala prognozować iż nowo wybudowana powierzchnia powinna zostać szybko wchłonięta - komentuje Kamil Tyszkiewicz, dyrektor, Advisory and Transaction Services, dział powierzchni biurowych, CBRE.

Wrocław to trzeci największy rynek powierzchni biurowych w Polsce, plasuje się zaraz po Warszawie i Krakowie. Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w tym mieście wynosi obecnie ponad 770 tys. mkw., a od początku 2016 roku oddano do użytkowania 8 nowych budynków biurowych. Ilość powierzchni w budowie pozostaje pokaźna i przewiduje się, że w kolejnych latach będzie utrzymywała wysoki poziom. Ponieważ najemcy coraz częściej poszukują biur w budynkach o lepszym standardzie, przewiduje się że udział budynków klasy A będzie wzrastał.

- Obecnie w stolicy Dolnego Śląska buduje się około 130 tys. mkw. powierzchni biurowej. Wysokiej aktywności deweloperów towarzyszy silny popyt. Wrocław ma ogromny potencjał przyciągania nowych inwestycji, a duże zainteresowanie miastem pozwala liczyć na ciekawe transakcje na wrocławskim rynku biurowym w najbliższej przyszłości. Od dłuższego czasu władze miasta koncentrują swoje działania na przyciąganiu firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, a w szczególności firm technologicznych i badawczo-rozwojowych - dodaje Paweł Boczar, zastępca dyrektora, Advisory and Transaction Services, dział powierzchni biurowych, CBRE.

Według analityków CBRE, rynek biurowy w Katowicach po 3 kwartale 2016 jest stabilny i pełen możliwości. Zarówno zasób powierzchni biurowej jak i poziom najmu jest w tym mieście na ścieżce wzrostu od mniej więcej 2009 roku. Co prawda dynamika wzrostu oraz wolumen transakcji utrzymuje się na znacznie mniejszym poziomie w porównaniu do sąsiadujących aglomeracji Krakowa i Wrocławia, niemniej jednak miasto to prowadzi aktywną politykę promocji i skupia się na przyciąganiu nowych firm oraz zachęcaniu obecnych już na rynku graczy do rozwijania swojego biznesu.