Data dodania: 23/01/2023

Należący do grupy Unidevelopment poznański deweloper Monday Development ma na swoim koncie pierwszą rewitalizację. Spółka odrestaurowała neorenesansową Willę Florę przy ul. Grunwaldzkiej i ma w planach odnowienie dwóch kolejnych obiektów.

Odrestaurowała neorenesansowa Willa Florę przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu.


W Poznaniu, tuż przy inwestycji Bookowska 18 zrealizowanej przez Monday Development, znajduje się historyczny obiekt – Willa Flora. To jeden z najstarszych i najbardziej oryginalnych budynków przy ul. Grunwaldzkiej z ponad 150-letnią historią. W tym czasie pełnił wiele funkcji – od restauracji z ogródkiem rozrywkowym, przez salę widowiskową, aż po wytwórnię filmową. W okresie powojennym Willa Flora powoli niszczała i do rozpoczęcia prac przez dewelopera była opuszczona i zaniedbana.
 
Obecnie, dzięki współpracy Monday Development z Konserwatorem Zabytków, Willa Flora znów ma szansę stać się nieszablonowym miejscem na mapie miasta. W ramach prac renowacyjnych został wyremontowany dach, odbyła się modernizacja stolarki okiennej i drzwiowej. Odświeżeniu poddano również elewację. O funkcji, jaką będzie pełniła Willa Flora, zdecyduje przyszły inwestor, który dostosuje jej wnętrze do swoich planów.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

– Renowacja zabytkowych, poznańskich budynków pozwala zachować charakter miejskiej zabudowy i połączyć go z obecnymi potrzebami mieszkańców. Sprawia też, że nasze projekty, w ramach których odnawiamy budynki będące integralną częścią Poznania, zyskują w oczach przyszłych klientów i lokalnej społeczności. To stwarza warunki do ożywienia tkanki miejskiej, którą współtworzą nasze inwestycje. Skupiamy się na tym, aby odnawiane obiekty były funkcjonalne i zarazem odrestaurowane z poszanowaniem zachowaniem najwyższych standardów – podkreśla Iwona Chmielewska, Dyrektor Zarządzająca Monday Development.

W kolejnych latach za sprawą Monday Development przemianę przejdzie również zabytkowa hala pofabryczna znajdująca się na terenie wieloetapowej inwestycji Fama Jeżyce. Projekt wpisujący się w konwencję dzielnicy powstanie zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. W jego ramach deweloper połączy nowoczesne budownictwo z historycznym, loftowym charakterem obiektu. Zewnętrzna fasada hali zostanie odrestaurowana. Elewację zdobić będzie okładzina z płytek klinkierowych, a od strony zachodniej pojawi się neon.

Na liście planowanych przez Monday Development rewitalizacji jest też tzw. „żyletkowiec” – obiekt biurowy zlokalizowany przy ul. Dąbrowskiego, znajdujący się na terenie pofabrycznych terenów Wiepofama (a obecnie inwestycji Fama Jeżyce). Został on zaprojektowany przez polskiego architekta Marka Leykama. Przywrócenie do życia obecnie niemal opuszczonego biurowca w Poznaniu będzie zwieńczeniem wieloetapowego projektu deweloperskiego Fama Jeżyce.