Data dodania: 10/05/2019

Skanska będzie stosować w swoich inwestycjach mieszkaniowych technologie antysmogowe. Deweloper zamierza również wykorzystywać panele fotowoltaiczne i wodę pozyskaną z opadów.

Ławka solarna na osiedlu Holm House - fot. Skanska


Rynek mieszkaniowy w Polsce odnotował 133% roczny przyrost certyfikowanych budynków. W ubiegłym roku w skali kraju przybyło 16 budynków spełniających restrykcyjne normy systemów certyfikacji w zakresie jakości, zdrowia, bezpieczeństwa oraz środowiska. Zdaniem ekspertów spółki mieszkaniowej Skanska za 10 lat nastąpi punkt rozwoju, w którym system BREEAM i jemu podobne będą jednymi z kluczowych czynników decydujących o wyborze osiedla.

- Choć branża mieszkaniowa pod względem wdrożenia certyfikacji jest 15-20 lat za biurową, to zainteresowanie, zarówno klientów jak i deweloperów, zrównoważonym budownictwem wciąż rośnie. Wynika to m.in. z ciągłego wzrostu restrykcyjności unijnych dyrektyw i krajowych norm dotyczących gospodarki niskoemisyjnej oraz pozytywnej mody na ekologię. W efekcie w Polsce zaczynamy myśleć o osiedlach mieszkalnych przez pryzmat ich długiego cyklu życia i wpływu na przyszłe pokolenia – mówi Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w spółce mieszkaniowej Skanska.

Spółka mieszkaniowa Skanska jest pionierem zielonej certyfikacji w Polsce. Jako pierwsza uzyskała także certyfikat BREEAM w najnowszej wersji International 2016 New Construction dla I etapu osiedla Jaśminowy Mokotów, wybudowanego na warszawskim Mokotowie. W ramach inwestycji powstało 6 budynków, które zdobyły certyfikat na poziomie projektowym. Na Jaśminowym Mokotowie deweloper zainstalował m.in. windy z systemem odzysku energii oraz przestronne okna zapewniające wydłużony czas dopływu światła dziennego.

- Naszym celem są osiedla o neutralnym wpływie na otoczenie, a certyfikacja budynków pozwala generować bezpośredni efekt środowiskowy. Od tego roku na wszystkich naszych projektowanych osiedlach będziemy uwzględniać nawiewniki okienne z filtrami przeciwpyłowymi w standardzie. Nie ograniczamy się jednak tylko do technologii antysmogowych. Obserwując globalną sytuację hydrologiczną i zmiany klimatyczne, dążymy do jeszcze rozsądniejszego gospodarowania wodą i energią. Dlatego też dachy budynków kolejnych etapów osiedla Holm House chcemy wykorzystać na potrzeby instalacji paneli fotowoltaicznych, a trawniki na osiedlach Jaśminowy Mokotów i Holm House będą podlewane wodą pozyskaną z opadów – dodaje Artur Łeszczyński.

Według prognoz w 2019 roku w całej Polsce deweloperzy wybudują blisko 69 tys. mkw. powierzchni użytkowej zielonych budynków mieszkalnych. To wzrost o ponad 14 tys. mkw. rok do roku.