Data dodania: 23/11/2009

Kamień węgielny pod budowę tego obiektu wmurowano w lutym ubiegłego roku. Oficjalne otwarcie miało miejsce 21 listopada. Centrum powstało na poprzemysłowym terenie Karkowa – w dzielnicy Podgórze. Póki co zrealizowano jego handlowo-rozrywkowe założenia. Cała koncepcja zakłada bowiem jeszcze cztery obiekty biurowe klasy A i osiedle mieszkaniowe. Projekt koncepcyjny inwestycji ukończono dwa lata temu. Wtedy zaprezentowano go jako „Miasto w mieście”. Naturalne światło i materiały miały tworzyć atmosferę miejskich uliczek. 

Wewnątrz zespołu handlowego w obrębie przekrytych szklanym dachem ulic znajdują się dwupoziomowe, wolnostojące miejskie pawilony z kawiarniami i atrakcyjnymi sklepami. Wejścia do budynku miały być metaforą bram miejskich otwierających ulice handlowe. Każde z nich ma swój indywidualny charakter odpowiadający najbliższemu otoczeniu. Główny Plac z wejściem ulicy Kamińskiego nawiązuje do symboliki rynku miejskiego. Brama wejściowa, witryny kawiarni, restauracji i sklepów w pierzejach placu stanowią naturalne tło dla wchodzących i dla różnorodnej aktywności utożsamianej z charakterem miejskiego Placu. Mamy tu kawiarniane stoliki i parasole, przy których można odpocząć. Odbywać się tu będą pokazy sezonowe, i przedstawienia. Drugie wejście od ulicy Puszkarskiej jest wejściem typowo ulicznym, wzdłuż pierzei zabudowy, z samochodowym wjazdem bezpośrednio na poziom parkingu i wewnętrznym foyer wygodnie dostępnym po zaparkowaniu auta. 

Najciekawiej prezentuje się jednak to, co znajduje się wewnątrz zespołu handlowego. Są to zamknięte szklanym dachem dwupoziomowe, wolnostojące miejskie pawilony z kawiarniami i sklepami. Mają przywodzić na myśl pasaże, które w XIX wieku stały się tym, czym dla nas są obecnie galerie handlowe – miejscem przeznaczonym nie tylko na zakupy, ale także przestrzenią spotkań towarzyskich i rozrywki. Przeciwległe fasady pierzei handlowych są połączone pieszymi mostkami umożliwiającymi łatwy dostęp do sklepów na piętrze. Ruchome schody, pochylnie i windy panoramiczne umożliwiaj łatwą komunikację między piętrami. Odpowiednio stylizowane ulice handlowe prowadzą do Placów, a każdy z nich ma swój indywidualny architektoniczny charakter. 

Centralny Plac Miejski miał być w założeniu monumentalną dwupoziomową oranżerią – z arkadami i kolumnami podtrzymującymi unikalny szklany dach Palcu. Taki też jest. Prócz nawiązań do estetyki tradycyjnej, mamy tutaj też spotkanie z nowoczesnością. Znajduje się tu bowiem fontanna z komputerowo sterowanym programem światła i strumieni wody, a także dwa rzędy palm. Wokół fontanny ustawiono stoliki kawiarniane otoczone zielenią. 

Za realizację tego obiektu odpowiada firma TriGranit, która jest trzecią co do wartości firmą deweloperską w Europie Środkowej i Wschodniej, działającą na rynku nieruchomości od 1997 roku. Trigranit specjalizuje się w realizacji wielofunkcyjnych centrów miejskich, oraz zarządzaniu obiektami wchodzącymi w ich skład.

red.

 

Bonarka City Center w Krakowie

 

Bonarka City Center w Krakowie

 

Bonarka City Center w Krakowie

 fot. Bonarka City Center w Krakowie