Data dodania: 08/09/2022

Działający na wrocławskim i krakowskim rynku Lokum Deweloper wstrzymał realizację trzech inwestycji mieszkaniowych, w tym budowy dwóch projektów, które miały się rozpocząć w 2023 r. Zarząd spółki jako główny powód podaje spadek popytu wynikający z ograniczonego dostępu do kredytów hipotecznych.

Zmniejszony popyt powoduje, że większość deweloperów, w tym także nasza spółka, wstrzymała uruchamianie nowych inwestycji. W tym roku rozpoczęliśmy tylko jeden projekt i nie planujemy kolejnych - mówi Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Deweloper.

W I półroczu Grupa Lokum Deweloper wypracowała przychód w wysokości 56,5 mln zł, co stanowi spadek o 64% w stosunku do uzyskanego rok wcześniej wyniku, wynoszącego 158,7 mln zł, oraz 17,7 mln zł zysku brutto ze sprzedaży. Marża brutto wyniosła 31,3% (o 6 p.p. mniej niż rok wcześniej). Po pierwszym półroczu 2022 r. Grupa odnotowała stratę netto w wysokości 14,8 mln zł. W pierwszym półroczu Grupa przekazała 91 mieszkań, zawarła 177 umów deweloperskich i przedwstępnych (-53% r/r), dodatkowo na koniec czerwca miała podpisane 73 umowy rezerwacyjne (+11% r/r).

– Strata ta będzie niwelowana w kolejnych kwartałach, na koniec roku spodziewamy się zysku. W drugiej połowie roku planujemy zakończenie trzech dużych projektów mieszkaniowych, z których znaczna część lokali została zakontraktowana – mówi Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Deweloper. – Wynik naszej spółki jest mocno obciążony przez radykalny wzrost kosztów finansowych względem zeszłego roku, będący następstwem podwyżek stóp procentowych przez RPP. Zmniejszony popyt powoduje, że większość deweloperów, w tym także nasza spółka, wstrzymała uruchamianie nowych inwestycji. W tym roku rozpoczęliśmy tylko jeden projekt i nie planujemy kolejnych. Pierwszy raz w historii spółki mamy inwestycje, których nie chcemy uruchamiać – podkreśla Bartosz Kuźniar.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

Wstrzymane inwestycje to dwa wrocławskie projekty - Lokum la Vida (330 lokali) i Lokum di Trevi (598 lokali) - oraz jeden krakowski - Lokum Vista (247 lokali). – Nie przewidujemy obniżek cen mieszkań bo nie pokrylibyśmy kosztów stałych i finansowania, koszty materiałów i wykonawstwa są na wysokim poziomie.  Dodatkowo spodziewamy się dużego wzrostu kosztów materiałów po nowym roku, kiedy zdrożeje energia – mówi prezes Lokum Deweloper. – W kolejnych kwartałach będą obecni na rynku jedynie klienci gotówkowi, nie spodziewamy się aby akcja kredytowa się poprawiła. Wstrzymywanie inwestycji będzie oznaczało wyhamowanie usług na wykonawstwo i jeśli ta sytuacja się utrwali przeniesie się też na dostawców i rozleje się po całej gospodarce. Może to potrwać ok. 2 lata, na taki scenariusz się przygotowujemy, ograniczając wydatki, ilości budów i wielkość zatrudnienia – zaznacza Bartosz Kuźniar.

Od stycznia do czerwca 2022 r. Lokum Deweloper wprowadził do sprzedaży ponad 470 lokali w ramach nowych etapów inwestycji Lokum Vista i Lokum Salsa w Krakowie oraz Lokum Porto i Lokum Verde we Wrocławiu. Z końcem drugiego kwartału Grupa miała w ofercie 724 mieszkania, z czego niecałe 15% stanowiły lokale gotowe do odbioru. W tym okresie deweloper prowadził budowy obejmujące 1655 lokali.