Data dodania: 20/04/2010

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wyszli z koncepcją budowy nowoczesnego Laboratorium INnowacyjnych TEchnologii elektroenergetycznych i INTEgracji Odnawialnych Źródeł Energii. LINTE^2, bo taką nazwę nosi ten projekt w skrócie, ma być pierwszym w kraju laboratorium skierowanym wyłącznie na cele badawcze. Dzięki niemu możliwe będą badania wzajemnych interakcji różnorodnych urządzeń i podsystemów tworzących instalację badawczą w kierunku energii odnawialnej. W obiekcie mają się spotykać nie tylko specjaliści z gdańskiej uczelni, ale także z innych ośrodków z całego kraju. Budowa laboratorium to bardzo istotna inwestycja w kontekście planów budowy elektrowni jądrowej na wybrzeżu.

Laboratorium elektroenergetyki, czyli paleta możliwości badawczych

Projekt koncepcyjny laboratorium badawczego to dzieło pracowników Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Najważniejszym celem planowanej inwestycji jest stworzenie wspólnej przestrzeni badawczej dla szeroko rozumianej elektroenergetyki – dla specjalistów w zakresie systemów elektroenergetycznych, automatyki elektroenergetycznej, energoelektroniki, automatyki napędu i innych obszarów elektrotechniki, a także przedstawicieli innych dyscyplin naukowych. 

W skład LINTE^2 wejdzie m.in. elektrownia słoneczna, elektrownia szczytowo-pompowa, elektrownie wiatrowe, turbina gazowa, generatory symulujące funkcjonowanie elektrowni konwencjonalnych i jądrowych. Poza tym przewiduje się również stworzenie linii przesyłowych, transformatorów oraz urządzenia do magazynowania energii elektrycznej (superkondensatorów, kół zamachowych i baterii nowoczesnych akumulatorów). W przyszłości planowane jest także uruchomienie małej elektrowni szczytowo-pompowej, z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury – starej stacji pomp, rurociągu i zbiornika wodnego na Górze Szubienicznej. 

Nowe laboratorium ma dysponować również szeregiem najnowocześniejszych urządzeń badawczych m.in. generatorami wiatrowymi, ogniwami słonecznymi, węzłem wytwórczym z generatorami synchronicznymi, mikroturbiną gazową, odcinkami linii przesyłowych średniego i niskiego napięcia, układami FACTS i systemami magazynowania energii. Będą tu również regulowane odbiorniki energii i wiele innych urządzeń.

Zagospodarowanie obiektu

Budynek laboratorium zlokalizowany będzie na działce należącej do Politechniki Gdańskiej, obok istniejącego budynku Wydziału Elektrotechniki i Automatyki przy ul. Sobieskiego 7 w Gdańsku-Wrzeszczu. Projekt architektoniczny wykonał zespół K&L art design Autorska Pracownia Projektowa z Gdańska. 

Dwukondygnacyjne laboratorium zajmie powierzchnię ok. 2 tys. mkw. Obiekt będzie się charakteryzował prostym układem przestrzennym. Jego głównym elementem będzie wielka hala badawcza o wysokości ok. ośmiu metrów, gdzie mieścić się ma suwnica bramowa z oprzyrządowaniem. Budynek wyposażony zostanie w przeszklone pomieszczenia – różnego rodzaju sterownie, w których programowana będzie praca laboratorium (możliwe będzie też zdalne programowanie przez internet). Powstanie także sala o charakterze seminaryjnym, ze stanowiskami komputerowymi i projektorami. Na dachu laboratorium zaplanowano taras badawczy z modułami baterii słonecznych, natomiast przy budynku w nurcie Potoku Królewskiego powstanie staw, który docelowo będzie dolnym zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej. 

Koszty i terminy

Uzyskanie pozwolenia na budowę innowacyjnego laboratorium powinno nastąpić do połowy tego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie ukończona w ciągu najbliższych trzech lat. Szacunkowy koszt budowy LINTE^2 to około 43 mln zł. Pieniądze na realizację projektu pochodzą z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zakup aparatury badawczej pochłonie około 30 mln zł.

ŹRÓDŁO: Politechnika Gdańska
Red.: Anna Maria Sierpińska

 

 

 

 

 

  

fot. Linte ^2