Data dodania: 25/07/2019

Prace na budowie drugiego etapu mieszkaniowo-hotelowej inwestycji Kwadrat we Wrocławiu nabrały tempa. Gotowa jest już konstrukcja obiektu, w którym zaprojektowano prawie 400 lokali.



Kwadrat przy ul. Grabiszyńskiej został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną AP Szczepaniak. Rozpędu nabrała budowa drugiego etapu inwestycji realizowanej przez Profit Development (od ul. Inżynierskiej). W kompleksie znajdzie się 300 mieszkań, a także 74 lokali użytkowych, które mogą spełniać funkcję hotelową lub usługową. We wznoszonym budynku powstają lokale o zróżnicowanej wielkości (od 22 do 108 mkw.) i liczbie pokoi (od 1 do 4). Wszystkie z balkonami, loggiami lub tarasami. Konstrukcję obiektu już widać. Właśnie rozpoczęły się prace na dachu i szklenie elewacji, trwa także montaż instalacji. Drugi etap inwestycji zostanie oddany do użytku pod koniec pierwszego kwartału 2020 r.

Architekci z AP Szczepaniak przyznają, że wyzwanie zmiany oblicza tej części Wrocławia było niemałe, ponieważ do niedawna brakowało tu spójnej architektury, co teraz udaje się osiągnąć. - Z jednej strony potrzebowaliśmy wyraźnie zróżnicować graniczące ze sobą dwie inwestycje Login City i Kwadrat, budowane przez różnych deweloperów, z drugiej zaś zaprojektować je tak, aby tworzyły całość zabudowy kwartalnej z poszanowaniem dla istniejącej już tkanki miejskiej. Trzeba również pamiętać, że tuż obok Kwadratu mieści się Centrum Historii Zajezdnia, co także mieliśmy na uwadze, projektując nowe budynki – wyjaśnia Agnieszka Szczepaniak.

Pierwszy etap projektu Kwadrat.

Elewacja powstającego budynku tym razem nie będzie przypominać charakterystycznej szachownicy. Podobieństwa do pierwszego etapu będą za to widoczne w kolorystyce i materiałach. Architekci z AP Szczepaniak znów zdecydowali się na klinkier i tynk w kolorze szarym i białym, ale tym razem w odwrotnej relacji – ciemniejsza elewacja i jaśniejsze loggie, które są powtarzalnym elementem kompozycyjnym. – Staramy się, aby motywy, desenie czy patchworki wyróżniały nasze projekty. Powtarzalne elementy porządkują architekturę – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak. 

Autorzy projektu zapewniają, że bryła Kwadratu będzie korespondowała z otoczeniem, w którym się znajduje. - Zdecydowaliśmy się na zastosowanie na elewacji ceramicznych, szkliwionych płytek klinkierowych, które nawiązują do industrialnego charakteru Zajezdni oraz budynków mieszkalnych w najbliższym sąsiedztwie. Z drugiej strony chcieliśmy podkreślić specyfikę tego obszaru. Okolica inwestycji jest popularną i dynamicznie rozwijającą się częścią Wrocławia – tłumaczy architektka Agnieszka Szczepaniak. – Wobec tego postawiliśmy na monochromatyzm. Czarno-biała elewacja, elementy stali i szkła dodały budynkowi nowoczesnego wyglądu – zastosowanie podobnych materiałów w obu inwestycjach nadało im jednolity charakter, a zróżnicowanie bryłowe i elewacyjne – wyróżniło Kwadrat.