Data dodania: 02/04/2010

Głównym celem ogłoszonego pod koniec grudnia konkursu było opracowanie najlepszej pod względem architektonicznym i funkcjonalnym koncepcji nowego budynku uczelni. Miała ona uwzględniać wyposażenie budynku m.in. w aulę na 300-500 osób, dwie do pięciu auli na 80-100 osób, sale wykładowe i seminaryjne, salę recepcyjną na ok. 150 osób, lokal gastronomiczny i podziemny parking. Wyniki konkursu ogłoszono w marcu. Pierwsze miejsce komisja konkursowa kierowana przez prorektora ds. rozwoju prof. dr. hab. Marka Bryxa przyznała pracy autorstwa warszawskiej pracowni PALK Architekci. 

Drugie miejsce w konkursie otrzymała firma K.S. Architekci Seweryn Grobelny z Wilczej Góry koło Warszawy, a wyróżnienie przyznano pracy złożonej przez pracownię Britt-Plan sp. z o.o. Za nagrodzone i wyróżnione w konkursie projekty pracownie otrzymały odpowiednio 30, 15 i 5 tys. zł nagrody. 

Zwycięski projekt PALK Architekci zakłada, że nowy budynek SGH będzie miał trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Jego centralną część na pierwszym i drugim piętrze zajmuje główna aula wykładowa na 316 osób z możliwością podziału na dwie mniejsze. Wokół głównego audytorium z trzech stron rozmieszczone zostały mniejsze aule i sale seminaryjne. Od frontu zaprojektowano wielopoziomowy hol, widoczny z ulic przez podwójną wentylowaną fasadę ze szkła. Na parterze znalazło się miejsce na salę recepcyjną wydzieloną szklanymi ścianami, szatnię, lokal gastronomiczny z tarasem od strony ul. Batorego, pomieszczenia administracyjne i ochronę. Natomiast w kondygnacji podziemnej zlokalizowano parking na 41 samochodów, pomieszczenia techniczne i magazyny. Budynek będzie w pełni dostosowany dla osób niepełnosprawnych. 

Architekci zaprojektowali budynek w taki sposób, żeby powstał kontrast pomiędzy oszczędnymi w formie elewacjami a bogatym i przyjaznym materiałowo wnętrzem holu. Tak rozplanowany budynek miał mieć przekaz symboliczny i uczyć, że prostota i celowość są wartością, a komplikacje form i rozbudowana technologia nie są celem, lecz środkiem służącym wartościom nadrzędnym. W tym przypadku chodziło o stworzenie optymalnej przestrzeni mającej pełnić funkcje dydaktyczne i naukowe. Rozbudowana główna klatka schodowa ma natomiast stanowić atrakcyjne miejsce integracji społeczności studenckiej. Architekci podkreślają zresztą, że w taki sposób z powodzeniem „działają” schody w gmachu warszawskiego Wydziału Architektury. 

ŹRÓDŁO: PALK Architekci

 

 

fot. Projekt nowego budynku SGH przy ul. Batorego 8 w Warszawie - PALK Architekci Sp. z o.o.