Data dodania: 14/10/2019

Muzeum Narodowe w Krakowie oraz krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Pierwszą nagrodę zdobyła pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci.

Pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci wygrałą konkurs na koncepcję Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie.

Do ogłoszonego w maju br. konkursu zgłosiło się 138 pracowni, ostatecznie przesłano 77 prace, do drugiego etapu zakwalifikowano 5 propozycji. Nowa placówka będzie częścią większej całości, nowego Kwartału Muzealnego w Krakowie. Założeniem konkursu było uwzględnienie współczesnej formy architektonicznej i uzupełnienie pierzei pomiędzy Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie oraz znajdującym się od zachodu Domem Studenckim Żaczek. Nowoczesne muzeum biograficzne będzie prezentowało sylwetkę i dorobek artystyczny Stanisława Wyspiańskiego w kontekście epoki oraz sztuki europejskiej i światowej, w formule centrum nauki i wiedzy.

Główną nagrodę otrzymała praca konkursowa pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia, przygotowana przez Edwarda Schultza i Annę Stryszewską-Słońską. Współautorzy to: Katarzyna Skowronek, Marta Wróblewska, Łukasz Umiński, Łukasz Kaczmarek, Melina Haures.

Jury konkursowe pod przewodnictwem architekta Macieja Miłobędzkiego doceniło twórczą kontynuację koncepcji opracowania studialnego z I etapu konkursu, z interesującymi rozwiązaniami w zakresie elewacji i dyspozycji przestrzeni wewnętrznych, klarowną strukturę i tektonikę budowli, uniwersalne, modułowe przestrzenie wystawiennicze, a także udaną kompozycję dwóch przesuniętych względem siebie podłużnych bloków tworzących bardzo dobre relacje z gmachem głównym Muzeum Narodowego. W jednej z dwóch brył Muzeum Wyspiańskiego będzie mieściła się przestrzeń ekspozycyjna obejmująca 2,4 tys. mkw., w drugiej znajdą się pomieszczenia dodatkowe. Koszt realizacji inwestycji szacuje się na ok. 60 mln zł. Muzeum ma powstać na przestrzeni najbliższych pięciu lat.