Data dodania: 14/04/2009

Czy Polska potrzebuje swojego muzeum, na to pytanie jednoznacznie padła odpowiedź - tak. Polska ze swoimi licznymi zakrętami historycznymi z wiekami złotymi i latami pożogi oraz przelanej krwi i niewoli chce mieć swoje muzeum. Miejsce gdzie być może będziemy mogli spojrzeć w lustro i poszukać odpowiedzi na pytanie, jacy jesteśmy i dlaczego właśnie tacy.  Obiekt nie ma być jedynie martyrologicznym hospicjum ani folklorystyczną wycinanką, ale ma ukazywać różnice kulturowe, ma pokazywać Polskę na tle Europy i to jak Polska była kształtowana przez wpływy europejskie i to jak zmieniała się na przestrzenie stuleci,.  Takie w skrócie stoją cele przed nowa placówką, miejscem przeznaczonym także na niebanalną sztukę i ambitną rozrywkę. Muzeum ma być miejscem pozytywnej energii, dzięki któremu będziemy mogli upewnić się w swojej tożsamości, odwiedzać to miejsce, jako własne dziecko, wnuczek i rodzic zarazem. Dzięki temu miejscu ma być łatwiejszym dla nas nawiązanie kontaktu z własną siłą wynikającą z posiadania tak istotnej pomimo dążenia to unifikacji i globalizacji tożsamości społecznej i kulturalnej.

 Krótkie kalendarium Muzeum Historii :

  • 2 maja 2006 roku – powołanie Muzeum Historii Polski;
  • 25 września 2008 roku – otrzymanie akceptacji Prezydenta m.st. Warszawy dla lokalizacji MHP nad Al. Armii Ludowej;
  • 5 lutego 2009 roku – otrzymanie decyzji Zarządu Dróg Miejskich na budowę stałej siedziby  MHP w pasie drogowym Al. Armii Ludowej;
  •  
  • 6 kwietnia 2009 roku – rozpoczęcie konkursu na projekt architektoniczny budynku MHP;
  • Lipiec 2009 rok – rozstrzygnięcie I etapu konkursu;
  • Grudzień 2009 rok – rozstrzygnięcie konkursu;
  • 2010 – 2011 rok – prace przygotowawcze do budowy (m.in. uzgodnienia budowlane, zgody architektoniczne i środowiskowe, przetarg wyłaniający wykonawcę itd.);
  • Wiosna 2011 rok – rozpoczęcie budowy stałej siedziby Muzeum Historii Polski.

Kontrowersyjna lokalizacja muzeum :

Wybrane opinie

Prof. Lech Wysokiński

Trasa Łazienkowska

Obiekt postawiony nad Trasą Łazienkowską stanowiłby swego rodzaju bramę do Centrum. Wewnątrz budynku biegłaby Trasa Łazienkowska w tunelu. Budynek zajmowałby powierzchnię pod trasą, po obu stronach trasy i nad trasą.W tym ciągu tuneli obiekt zamykający widok na most widoczny od strony miasta może tworzyć nową, jakość panoramy Wisły.

Prof. Andrzej Rottermund

Pawilony Saski

Należy pamiętać, że nie jest to zwykłe miejsce: skarpa i sąsiedztwo Zamku Ujazdowskiego. Powiedzieć, więc, że wprowadzanie tam wielkiej kubatury to posunięcie ryzykowne - byłoby eufemizmem. Dla Muzeum Historii Polski widzę inną lokalizację: pl. Piłsudskiego, który sam jest historią. I wcale nie myślę tu o pałacu Saskim, ale tzw. pawilonach saskich, które stały po bokach placu i o podziemiach zburzonej cerkwi.

 

Prof. Stefan Kuryłowicz – architekt

Trasa Łazienkowska

Trasa Łazienkowska powinna być przekryta na odcinku od pałacu Ujazdowskiego poprzez Plac na Rozdrożu do Marszałkowskiej, oraz dalej, na ile jest to możliwe bez zamykania wylotu w rejonie Ronda Jazdy Polskiej. Przekryty odcinek trasy powinien stać się ważną i aktywnie wykorzystywaną przestrzenią publiczną.

Michał Borowski -  architekt

Trasa Łazienkowska

Przykrycie Trasy Łazienkowskiej i uporządkowanie Placu Na Rozdrożu jest konieczne. Zadanie to zostało, na mój wniosek, ujęte w przyjętej przez radę miasta w 2005 roku-i stale obowiązującej- „Strategii rozwoju miasta stołecznego”. Konkurs na projekt Muzeum Historii Polski może doprowadzić do powstania tam fantastycznego dzieła architektury (…).

 

Konkurs na miejsce spotkania przeszłości z teraźniejszością rozpoczął się i będzie trwał do lipca br..

O tym jak powinno wyglądać miejsce refleksji spotkań z nowoczesnością w korzeniach historii mówi, Prof. Bartoszewski:

 

Szczególne znaczenie Muzeum dla polskiej tożsamości i niesłychanie prestiżowe miejsce, w którym się znajdzie, stanowią ogromne wyzwanie dla architekta. Jest rzeczą istotną, żeby architektura budynku była poważna, ale nie pompatyczna, nowoczesna, ale i odnosząca się do tradycji. Muzeum będzie miejscem badań i refleksji, ale i ambitnej rozrywki. Chcielibyśmy zwrócić tu uwagę na istotne uwarunkowania lokalizacji obiektu. Budynek będzie musiał silnie wziąć pod uwagę kilka ważnych punktów odniesienia: sąsiedztwo dawnej rezydencji królewskiej, Zamku Ujazdowskiego i osiemnastowieczną oś stanisławowską, na której stoi Zamek, Trakt Królewski – najbardziej prestiżowy, zabytkowy ciąg komunikacyjny Warszawy, wreszcie Muzeum znajdzie się nad Trasą Łazienkowską, ważną arterią komunikacyjną miasta, choć jednocześnie stanowiącą brutalną ingerencję w jego strukturę. Ważnym wyzwaniem jest wkomponowanie obiektu w parkowe otoczenie, odpowiednie wykorzystanie atrakcyjnego położenia na skarpie, które sprawia, że będzie to gmach dobrze widoczny z prawej strony Wisły, ale też stwarzający ciekawe możliwości jako punkt widokowy.