Data dodania: 12/03/2010

Miasto kojarzone głównie z przemysłem lotniczym i najstarszą specjalną strefą ekonomiczną stawia na rozwój przedsiębiorczości kładąc szczególny nacisk na możliwości małych i średnich firm. Już niedługo ma tutaj powstać inwestycja na miarę XXI wieku, której celem jest poprawa warunków działalności gospodarczej – zwłaszcza w zakresie innowacji, produkcji i usług. Rozpoczęły się już prace budowlane przy projekcie "Budowa Inkubatora Nowych Technologii IN-Tech wraz z rozbudową Mieleckiego Parku Przemysłowego". Przewidywany termin zakończenia inwestycji to IV kwartał 2012 roku.

Warto przypomnieć, że Inkubator Przedsiębiorczości w Mielcu ma już prawie 20 lat. Powstał w 1992 roku z inicjatywy Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A., która w tej chwili realizuje projekt jego rozbudowy. Inkubator Nowych Technologii IN-Tech ma połączyć funkcje Inkubatora i Centrum Transferu Technologii i inkubować firmy innowacyjne. Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 68 mln zł, ale jest ona współfinansowana z „Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013” i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Umowa na realizację tej inwestycji została podpisana pod koniec stycznia br. W tej chwili trwają już prace budowlane. Generalny wykonawca inwestycji – Firma Budowlana ARKADA Mielec – wykonała już wygrodzenie terenu i zaplecze budowy. Przystąpiła też do prac budowlanych związanych z wykonaniem mostu na potoku Rów oraz prac związanych z posadowieniem segmentu D2.

Przedmiotem projektu jest rozbudowa Inkubatora IN-Tech 1 oraz Inkubatora IN-Tech 2, poprzez wykorzystanie, adaptację i modernizację istniejących obiektów i rozbudowę infrastruktury Mieleckiego Parku Przemysłowego o kolejne istotne elementy zwiększające jej funkcjonalność.
W sumie w skład projektu wchodzą cztery inwestycje obszarowe: IN Tech 1, IN Tech 2, MPP Obszar C i MPP obszar D.
 
Przewiduje się, że inwestycja będzie oddziaływać w skali ponadregionalnej – umożliwi wzrost potencjału gospodarczego, szczególnie w zakresie rozwoju np. w branży lotniczej i w branżach powiązanych wykorzystujących w swojej działalności innowacyjne technologie.

Zakres projektu

W ramach realizacji IN-Tech 1 na działce o powierzchni  2,0358 ha zostaną rozbudowane trzy hale produkcyjno-usługowe (segmentu A, B, C). Dzięki rozbudowie budynków zwiększy się funkcjonalność obiektów i uzyskana zostanie dodatkowa powierzchnia około 1 441,96 mkw.

Ponadto w ramach projektu wybudowany zostanie nowy kompleks biurowo-usługowy, który pełnić będzie funkcję centrum logistycznego Inkubatora Nowych Technologii. Segment D o powierzchni około 6 321,74 mkw. ma mieć trzy kondygnacje nadziemne. Na parterze usytuowane będą pomieszczenia produkcyjno-usługowe, prototypownia i administracja. Kondygnacja górna przeznaczona będzie na pomieszczenia laboratorium i specjalistyczne biura np.: konstrukcyjne, norm, certyfikacji i praw własności, archiwum oraz ogólnodostępną część usługową, zawierającą salę konferencyjno-szkoleniową. Dodatkowo na piętrze zlokalizowane będą też pomieszczenia biurowe dla innowacyjnych firm. Natomiast w części frontowej, od strony głównej drogi dojazdowej, budynek będzie miał dobudowany kompleks biurowo-usługowy. Będzie on pełnił funkcję centrum logistycznego Inkubatora Nowych Technologii. Ponadto w Segmencie D planuje się również budowę linii energetycznej i drogi skracającej czas dojazdu do pracy osobom dojeżdżającym od strony miasta.

Natomiast w budynku IN-Tech 2, który był siedzibą szkoły zawodowej, powstanie kompleks nowoczesnych pomieszczeń biurowych typu „open- space”, wyposażonych we wszystkie niezbędne elementy nowoczesnej infrastruktury oraz pomieszczenia przeznaczone do wspólnego korzystania np.: sale konferencyjne i szkoleniowe. Zmodernizowany budynek będzie miał charakter obiektu reprezentacyjnego wśród innych znajdujących się we frontowej części zabudowań obszaru przemysłowego. Przewiduje się też, że przy obiekcie powstanie nowy parking o powierzchni 1200 mkw.

W obszarze Mieleckiego Parku Przemysłowego (C i D) zostanie wybudowana wielofunkcyjna hala usługowa o łącznej powierzchni ok. 3000 mkw. wraz z częścią warsztatową, częścią biurowo-socjalną oraz infrastrukturą towarzyszącą, a także zbiornik retencyjny do odprowadzenia wód opadowych.

ŹRÓDŁO: Agencja Rozwoju Regionalnego MARR SA
Red.: Anna Maria Sierpińska

 

 

fot. Inkubator Nowych Technologii IN-Tech w Mielcu