Data dodania: 09/09/2019

Łódzki kompleks biurowy Imagine otrzymał certyfikat BREEAM Interim Design Stage na poziomie „Excellent”. Inwestycja zrealizowana przez Avestus Real Estate została wyróżniona za wdrożenie rozwiązań z zakresu zrównoważonego budownictwa oraz wyjątkowe poszanowanie środowiska.

Imagine otrzymał certyfikat BREEAM Interim Design Stage.

Kompleks Imagine jest zlokalizowany przy skrzyżowaniu alei Piłsudskiego i Śmigłego-Rydza w Łodzi. Składa się z trzech budynków - dwa z nich (sześciokondygnacyjne) oferują łącznie 17 200 mkw. powierzchni komercyjnej – 14 800 mkw. powierzchni biurowej i 2 400 mkw. handlowo-usługowej. W trzecim znalazł się naziemny garaż na 356 miejsc parkingowych i 49 podwójnych stojaków rowerowych. Projekt biurowca Imagine przygotowała pracownia DDJM Biuro Architektoniczne. Prace budowlane rozpoczęły się w marcu 2018 r. Kompleks został oddany do użytku wraz z początkiem września 2019 r.

Wymogi certyfikacji BREEAM International w kategorii New Construction 2016 musiały zostać spełnione już na etapie planowania. – Uzyskanie przez Imagine certyfikatu BREEAM na poziomie „Excellent” z doskonałym wynikiem 77% jest potwierdzeniem najwyższych standardów stosowanych przez Avestus Real Estate w zakresie realizacji oraz zarządzania budynkami biurowymi. Wdrożenie przyjaznych użytkownikowi, energooszczędnych rozwiązań, znacznie wpływających na koszty eksploatacyjne najemców, stanowiło dla nas priorytet już w trakcie fazy projektowania kompleksu Imagine. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze działania zostały docenione tak wysokim wynikiem w procesie certyfikacji – powiedział Mariusz Frąckiewicz, dyrektor krajowy Avestus Real Estate w Polsce.

BRE doceniło między innymi lokalizację Imagine i dogodny dostęp do komunikacji publicznej. 
Na uzyskanie tak wysokiego wyniku w procesie certyfikacji miały wpływ także skuteczne i sprawdzone procedury zarządzania budynkiem oraz dbałość o poprawę efektywności energetycznej. Podczas budowy Imagine zastosowano ekologiczne materiały budowlane i system segregacji odpadów, przekazując je w znacznej części do recyclingu.

Audytorzy najwyższym możliwym wynikiem ocenili zarządzanie zużyciem wody w budynku. W projekcie Imagine uwzględniono armaturę sanitarną oszczędzającą wodę, zapewniającą ponad pięćdziesięcioprocentową redukcję zapotrzebowania budynku na wodę wodociągową. Ponadto, w kompleksie zaprojektowano system, który pozwoli obsłudze technicznej budynków szybko wykryć ewentualne wycieki wody z instalacji. Zieleń wokół budynków będzie podlewana z wykorzystaniem planu określającego wymaganą ilość wody oraz częstotliwość podlewania poszczególnych roślin.