Data dodania: 29/08/2016

Firma Balmoral Properties ukończyła budowę II etapu kompleksu mieszkaniowo-biurowo-usługowego w centrum Krakowa. Inwestor otrzymał pozwolenie na użytkowanie dla tej inwestycji, rozpoczęła się procedura wydawania kluczy mieszkańcom.

Pięć lat temu firma Balmoral Properties zaprezentowała projekt rewitalizacji Browaru Lubicz w Krakowie. Rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę kompleksu wielofunkcyjnego z zachowaniem zabytkowych obiektów XIX-wiecznej fabryki. Program rewitalizacji terenów dawnego browaru Goetzów, przygotowany przez krakowską pracownię MOFO Architekci zakładał integrację zabytkowych budynków m.in. Pałacu Goetzów, Portierni, Dawnej Suszni Słodu, Dawnej Słodowni, Maszynowni i Kotłowni z kominem z nową zabudową mieszkaniową i biurową.

W styczniu 2014 roku deweloper osiągnął półmetek, zakończyły się prace budowlane I etapu inwestycji. Zdaniem konserwatora zabytków była to pierwsza rewitalizacja kompleksu poprzemysłowego w Krakowie, w której z taką starannością potraktowano budynki historyczne i wkomponowano je w całość projektu.  Po otrzymaniu prawomocnego pozwolenia na użytkowanie rozpoczęla się procedura wydawania kluczy nowym mieszkańcom.

Dzisiaj inwestycja jest już ukończona, firma otrzymała pozwolenie na użytkowanie obiektu. W ramach II etapu osiedla powstały cztery budynki mieszkalne mające od czterech do pięciu pięter. Znajdują się w nich 163 mieszkania dwu- i trzypokojowe. Oprócz apartamentów powstał też kameralny budynek biurowy o powierzchni użytkowej 4,2 tys. mkw.

Kompleks mieszkaniowo-biurowo-handlowy Browar Lubicz odmienił centrum Krakowa. Zamknięty do niedawna, zaniedbany teren stał się na nowo obszarem tętniącym życiem, nową częścią miasta dostępną dla wszystkich. Gruntownie odrestaurowane zabytkowe budynki dawnego Browaru idealnie komponują się z nowoczesnymi apartamentowcami. Oprócz apartamentów jest też część komercyjna kompleksu. Na terenie Browaru swoje siedziby ma wiele spółek i instytucji. W gruntownie odrestaurowanym Pałacu Goetzów swoją placówkę mają węgierscy dyplomaci. Na terenie Browaru powstały też sklepy, market, punkty usługowe, restauracje, bar, kawiarnia czy cukiernia. Nawiązano też do historycznej i pierwotnej funkcji dawnego Browaru. W budynku Dawnej Słodowni znajduje się mikrobrowar i restauracja, gdzie na miejscu tradycyjną metodą warzone jest lokalne piwo.