Data dodania: 12/05/2017

Firma Eiffage Construction zbuduje w Bordeaux oryginalny, ekologiczny budynek. Wieżowiec Hyperion zaprojektował architekt Jean-Paul Viguier. Obiekt będzie posiadał drewnianą konstrukcję.

Hyperion – pierwszy wieżowiec o drewnianej konstrukcji tej skali we Francji – będzie liczył 18 kondygnacji, 57 m wysokości. Oprócz mieszkań, mieścić się w nim będą biura, na które przewidziano 4 000 mkw., przestrzenie usługowo-handlowe (500 mkw. powierzchni) oraz parking na 160 miejsc, usytuowany w podziemiach budynku. Całkowita powierzchnia tej realizacji wyniesie 17 000 mkw. Na wszystkich kondygnacjach pojawi się roślinność. Dzięki temu wieża, otoczona przez niższe budynki, będzie sprawiała wrażenie wertykalnego lasu.

Hyperion zostanie realizowany w technologii BIM. Konstrukcja budynku jest bardzo innowacyjna: pozwala na duże przekształcanie przestrzeni podczas jej użytkowania. Trzon wieży oraz trzy pierwsze poziomy wykonane będą z betonu, natomiast ściany – z klejonego drewna. Dzięki temu konstrukcja będzie lekka i zbędne staną się masywne ściany nośne. Niezwykle oryginalne są wszystkie elementy Hyperiona: bryła, wygląd, ale również koncepcja architektoniczna wieżowca. Osią budynku stanie się wewnętrzna pionowa ulica, skupiająca wokół siebie otoczone zielenią mieszkania-apartamenty.

To projekt pionierski również w zakresie ochrony środowiska. Stanowi przykład budownictwa nowej generacji, o bardzo niskiej emisji CO2. W szkielecie wieżowca zdecydowano się zastosować drewno - materiał odnawialny, który emituje 25% mniej CO2 w trakcie realizacji prac konstrukcyjnych w porównaniu do podobnego rozwiązania z betonu. Dzięki temu, zminimalizowany zostanie negatywny wpływ budowy na środowisko naturalne. Na dachu stworzona zostanie przestrzeń dla ogrodów społecznych, co wpisuje się w coraz popularniejszy trend: rozwój ogrodnictwa miejskiego. W budynku przewidziano również otwarte, pełne zieleni przestrzenie, sprzyjające integracji społecznej. W niedostępnych częściach dachu zaprojektowano dzikie ogrody.

Projekt będzie realizowany przez Eiffage Construction we współpracy z firmami Clairsienne, Atlantique Aménagement i Woodeum. Prace budowlane mają się rozpocząć we wrześniu 2017 r. Budynek powinien zostać oddany do użytku w styczniu 2020 r.