Data dodania: 07/03/2023

Dwie inwestycje Ghelamco, powstające w Krakowie i Katowicach biurowce Kreo i Craft otrzymają certyfikat SmartScore, będący potwierdzeniem wysokiego standardu inteligentnych rozwiązań w budynkach biurowych. Dodatkowo biurowce jako pierwsze w swoich miastach zostaną też ocenione pod względem zaawansowania technologicznego przez zespół certyfikujący w systemie WiredScore.

Kreo  i Craft jako pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej certyfikowane w systemie SmartScore


Certyfikat SmartScore to wciąż jeszcze nowość na polskim rynku nieruchomości biurowych, a pierwszym deweloperem w kraju, który zaczął w nim certyfikować swoje biurowce, jest Ghelamco. Został wypracowany w 2021 roku przez amerykańską firmę WiredScore w celu oceny budynków pod względem funkcjonalności dla użytkowników oraz stopnia cyfryzacji. System pozwala ocenić standardy inteligentnych budynków oraz wskazać, jak na tle innych obiektów wypadają certyfikowane nieruchomości.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

– Nasze inwestycje od zawsze idą w parze z zaawansowanym zapleczem technologicznym, wysokim komfortem użytkowania i pionierskimi rozwiązaniami. System certyfikacji SmartScore, choć pojawił się na polskim rynku stosunkowo niedawno, nie jest dla nas nowością. W ubiegłym roku certyfikowaliśmy nasz warszawski wieżowiec The Bridge, a jego funkcjonalności zostały ocenione na najwyższym poziomie platynowym. Naszymi znakami rozpoznawczymi są innowacyjność i proekologiczność. Zależy nam, aby autorskie rozwiązania Ghelamco, takie jak system Signal OS były dostępne dla najemców z różnych części kraju. Jesteśmy dumni, że możemy jako pierwsi w Europie Środkowo-Wschodniej certyfikować regionalne inwestycje w systemie SmartScore oraz pierwsi w Krakowie i Katowicach ubiegać się o certyfikat WiredScore, zapewniając lokalnym użytkownikom najwyższy komfort – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

13-piętrowy Craft to proekologiczny budynek położony w centrum Katowic.

Podczas certyfikacji regionalnych biurowców zostaną przeanalizowane rozwiązania w odniesieniu do dwóch głównych kryteriów. Jako pierwsze zostaną zbadane technologie funkcjonalne, mające wpływ na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. W kolejnym etapie zespół certyfikujący podda ocenie fundamenty techniczne, takie jak łączność cyfrowa, zarządzanie i bezpieczeństwo cybernetyczne. Colliers jako pierwsza firma uprawniona do przeprowadzania certyfikacji SmartScore w Polsce będzie po raz kolejny wspierać Ghelamco w tym procesie.

Najnowsze inwestycje Ghelamco - Kreo i Craft jako pierwsze w swoich miastach i w Europie Środkowo-Wschodniej będą certyfikowane w systemie WiredScore. Powstający w stolicy Małopolski 8-piętrowy Kreo zaoferuje najemcom ponad 24 tys. mkw. powierzchni biurowej. Do dyspozycji użytkowników zostanie oddany taras na dachu, w samym budynku znajdą się udogodnienia dla rowerzystów, w tym parking na ponad 70 rowerów, prysznice oraz szafki. Użytkownicy samochodów skorzystać będą mogli z ponad 300 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz dodatkowych 24 miejsc przed biurowcem. W środku przewidziano także stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

Liczący 13 pięter Craft to proekologiczny budynek o industrialnym charakterze, położony w centrum Katowic. Jego dynamiczna bryła o tarasowym układzie będzie stanowić charakterystyczny punkt na architektonicznej mapie miasta. Craft zaoferuje najemcom 26 700 mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej. Na elewacji budynku znajdą się elementy w odcieniu miedzi, które nadadzą mu industrialny charakter, odwołujący się do przemysłowego dziedzictwa Katowic. Nieszablonowa konstrukcja zapewni sześć tarasów, z których jeden znajdzie się na dachu obiektu, zapewniając wyjątkowy widok na panoramę miasta. Ponadto w biurowcu znajdą się stacje do ładowania samochodów elektrycznych, a także 60 miejsc dla rowerów wraz zapleczem dla rowerzystów – szatniami i prysznicami. Dwukondygnacyjny parking podziemny pomieści 218 pojazdów. Dodatkowe 28 miejsc przewidziano na parkingu naziemnym.

Jak wszystkie inwestycje Ghelamco, Kreo i Craft będą certyfikowane również w systemie BREEAM oraz WELL, świadczącymi o poziomie komfortu użytkowania budynku oraz stopniu oddziaływania na środowisko. Oba biurowce oddane zostaną do użytku jeszcze w tym roku.