Data dodania: 13/08/2018

Ogłoszono przetarg na pierwszy etap budowy Parku Centralnego w Gdyni. Prace pomiędzy ulicami Legionów i Tetmajera ruszą jeszcze w tym roku. Koszt całej inwestycji ocenia się na około 35 mln zł.

 

Park Centtralny w Gdyni ma być gotowy za trzy lata.
 

Park Centralny wraz z parkingiem podziemnym zlokalizowany będzie wzdłuż alei Marszałka Piłsudskiego w Gdyni. Na początku roku gotowa była koncepcja architektoniczno-urbanistyczna inwestycji, przygotowana przez biuro architektoniczne Arch-Deco. Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace budowlane, które zostaną podzielone na trzy etapy. Pierwszy dotyczyć będzie obszaru pomiędzy ulicami Legionów i Tetmajera, drugi obejmie obszar między ul. Legionów a pawilonem przy istniejącym skateparku, a trzeci – między pawilonem a ul. Świętojańską.


 
W Parku Centralnym znajdzie się staw, ścieżki dla biegaczy i rolkarzy, punkty gastronomiczne, zaś zimą czynna będzie ślizgawka. Wydzielone zostaną strefy: ciszy, wypoczynku i rekreacji. Ważną część projektu stanowić będzie parking podziemny na 270 samochodów z wjazdem od ul. Partyzantów.

 

Na obszarze parku dominować będzie funkcja rekreacyjna. Cała przestrzeń ma zostać zorganizowana tak, by w jak największym stopniu zachować istniejący drzewostan. Jednocześnie planowane są nowe nasadzenia. Urządzony zostanie też duży trawnik jako miejsce do piknikowania, leżenia i spędzania czasu na powietrzu. Będzie dużo ławek i stolików. Między ul. Legionów a Tetmajera ulokowany zostanie tor do gry w bule. Pojawią się dwie toalety publiczne oraz pawilon dla obsługi. Park zostanie dobrze oświetlony i będzie monitorowany, by można było z niego korzystać także po zmroku.


 
W ramach projektu zostanie przebudowana ul. Partyzantów, Świętojańskiej i skrzyżowania z al. Zwycięstwa wraz ze zmianą organizacji ruchu na ul. Zwycięstwa i na skrzyżowaniu al. Zwycięstwa z ul. Świętojańską poprzez wprowadzenie dwóch pasów ruchu. Zlikwidowany zostanie parking przed Urzędem Miasta, a w jego miejsce powstanie parking podziemny i tereny zielone na powierzchni.
Budowa parku potrwa trzy lata.