Data dodania: 15/12/2017

Gaz-System podpisał umowę na budowę gazociągu Strachocina-Pogórska Wola. Wykonawcą Robót Budowlanych będzie konsorcjum firm, którego liderem jest NDI Energy.

 

Gazociąg Strachocina-Pogórska Wola o średnicy 1000 mm i ciśnieniu roboczym 8,4 MPa zlokalizowany będzie w województwach podkarpackim i małopolskim. Jego trasa o długości 97,4 km przebiegać będzie przez gminy: Sanok, Zarszyn, Haczów, Krosno, Korczyna, Krościenko Wyżne, Wojaszówka, Frysztak, Kołaczyce, Brzostek, Jodłowa, Pilzno, Skrzyszów.

 

Gazociąg poprawi warunki techniczne i bezpieczeństwo przesyłania gazu w rejonie południowo-wschodniej Polski. Umożliwi przesył gazu na Podkarpacie oraz Słowację z wykorzystaniem planowanego połączenia międzysystemowego Polska – Słowacja, a także w stronę Ukrainy, czyli kierunku odwrotnym do obecnego. Gaz popłynie także bezpośrednio z Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina w kierunku zachodnim. Wpłynie to na znaczne zmniejszenie kosztów pracy systemu przesyłowego przez skrócenie trasy transportu gazu z importu.Zakończenie wartej blisko 600 mln zł inwestycji jest planowane w 2020 r. Budowa gazociągu jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.