Data dodania: 25/11/2022

Niebawem w podtoruńskim Ostaszewie rozpocznie działalność zakład produkcyjny MOD21. Należąca do grupy Erbud spółka rozpoczyna produkcję drewnianych obiektów modułowych, w oparciu o które będzie możliwa realizacja hoteli, biurowców czy szpitali.

– Startujemy, posiadając najnowocześniejszą fabrykę obiektów modułowych w Europie z pełni zautomatyzowaną linią produkcyjną – podkreśla Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.Fabryka w Ostaszewie koło Torunia obejmie 22 tys. mkw., będzie to jeden z największych i najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. W ramach nowego obszaru biznesowego, rozwijanego pod marką MOD21, Erbud planuje realizację dużych budowli z obiektów modułowych z drewna – hoteli, biurowców, akademików, szpitali, budynków użyteczności publicznej. W pierwszej kolejności oferta kierowana jest na rynek niemiecki, którego wartość wynosi ponad 3,7 mld euro i według prognoz w ciągu najbliższej dekady ma się potroić.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

– Start MOD21 to wyjątkowe wydarzenie i kamień milowy w historii Grupy Erbud. To również ukoronowanie wielomiesięcznej, tytanicznej pracy sztabu ludzi, którzy mimo wyjątkowo niesprzyjających warunków i otoczenia rynkowego – pandemii koronawirusa, załamania globalnych łańcuchów dostaw, wybuchu wojny w Ukrainie czy szalejącej inflacji terminowo ukończyli projekt. To pokaz siły naszej organizacji. Dziś startujemy, posiadając najnowocześniejszą fabrykę obiektów modułowych w Europie z pełni zautomatyzowaną linią produkcyjną. Jestem przekonany, że wytwarzanie obiektów modułowych pod szyldem MOD21 stanie się ważnym ogniwem dla Grupy Erbud – podkreśla Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.


Fabryka MOD21 wyprodukuje pierwsze moduły w I kwartale 2023 r.

Zakład MOD21 spełnia wysokie standardy ekologiczne, a docelowo ma być obiektem neutralnym energetycznie i zeroemisyjnym. W fabryce zakończono montaż linii produkcyjnej, dostarczanej przez niemiecką firmę Weinmann. Oficjalne otwarcie zakładu MOD21 nastąpi 29 listopada br. Pierwsze moduły mają być gotowe w I kwartale 2023 r.– Jesteśmy gotowi, aby w przyszłym roku rozpocząć produkcję i sprzedaż. Dziś mamy skompletowaną załogę i park maszynowy. Pełną parą wystartujemy w styczniu. Wtedy też podpiszemy pierwsze kontrakty, część z nich mamy już na stole. Obiekty modułowe oparte na drewnie to przyszłość budownictwa. Realizacja w tym modelu jest szybka, efektywna energetycznie, a same obiekty, przy zachowaniu wysokich standardów realizacji, będą trwałe i energooszczędne. Budownictwo modułowe z ekologicznych materiałów odnawialnych doskonale wpisuje się w unijny plan zielonej transformacji gospodarki, której jednym z filarów rozwój produktów i usług o ograniczonym, optymalnie bliskim zeru śladzie węglowym. Przypomnę, że z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie opracowaliśmy kalkulator porównujący ślad węglowy tradycyjnego budownictwa opartego na betonie oraz na modułach z drewna – mówi Theodor Kaczmarczyk, prezes MOD21.

Grupa zamierza osiągnąć pełną moc produkcyjną zakładu w Ostaszewie w 2026 r. i będzie produkować wówczas ok. 100 tys. mkw. powierzchni całkowitej modułów rocznie. W kilkuletniej perspektywie roczna sprzedaż może wynieść 650 mln zł, w pierwszym roku działalności będzie to ok. 200 mln zł. Docelowo budownictwo modułowe z drewna ma przynosić całej budowlanej grupie 1,5 mld zł przychodu rocznie.