Data dodania: 04/01/2019

Panattoni Europe zakończył budowę logistycznego terminala dla DB Schenker. Obiekt o powierzchni 9 300 mkw. powstał w Nowej Wsi Wrocławskiej. Będzie certyfikowany w systemie BREEAM In-Use. Został wyposażony w rozwiązania, które zmniejszą zużycie energii i emisję CO2.

Terminal dla DB Schenker w Nowej Wsi Wrocławskiej zastąpił dotychczasowy - zlokalizowany we Wrocławiu – umożliwiając zwiększenie liczby obsługiwanych przesyłek. Obiekt o metrażu 9 300 mkw. (8 tys. powierzchni operacyjnej i 1300 mkw. biurowej) w całości wyposażony został w oświetlenie typu LED i system dynamicznego sterowania - rozwiązanie, które umożliwia dostosowanie natężenia oświetlenia w zależności od obecności światła naturalnego np. wpadającego do pomieszczenia przez świetliki dachowe. Ściany zewnętrzne charakteryzuje zwiększony współczynnik izolacji. Na dachu zamontowane zostały kolektory słoneczne podgrzewające wodę użytkową w części biurowej, a kotłownia wyposażona została w piec kondensacyjny. Zastosowano również instalacje technologiczne umożliwiające rekuperację, czyli odzysk ciepła nawet w 80 proc., a do toalet w budynku biurowym wykorzystana jest woda deszczowa. W porównaniu do tradycyjnego terminalu logistycznego, rozwiązania te pozwoliły zmniejszyć dwukrotnie zużycie energii, zredukować emisję CO2 o 230 ton rocznie, zmniejszyć pobór mocy do 60 proc. i zaoszczędzić 3 tys. litrów wody dziennie. Obiekt będzie certyfikowany metodą BREEAM In-Use, na poziomie very good. DB Schenker jest pierwszym operatorem logistycznym w Polsce, który uzyskał certyfikat BREEAM In-USE dla terminali crossdockingowych.

- Wdrażanie szeroko pojętych ekologicznych rozwiązań już się dzieje i to przynajmniej w dwóch obszarach – struktur samych budynków i zarządzania nimi. A pierwsze skrzypce grają rozwiązania, które wspierają zużycie energii elektrycznej. Standardem Panattoni Europe jest instalowanie w budynkach oświetlenia typu LED, które w porównaniu z tradycyjnym ogranicza zużycie energii o 30 proc. Stosujemy również podwyższoną izolacyjność ścian i dachów, a także szczelność budynków, dzięki czemu zmniejszamy emisję spalin i dwutlenku węgla. Ponadto w przypadku zarządzania obiektem magazynowym, coraz częściej wyposażamy inwestycje w inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS), który integruje wszelkie instalacje w obiektach – mówi Marek Dobrzycki, Managing Director Panattoni Europe.