Data dodania: 21/09/2022

Wieżowiec Warsaw Unit został nagrodzony w konkursie European Property Awards 2022-2023 dwoma statuetkami: jako najlepszy biurowiec w Polsce, a także za najlepszą architekturę wśród budynków wysokościowych. 202-metrowy biurowiec został zrealizowany przez Ghelamco Poland i zaprojektowany przez Polsko Belgijską Pracownię Architektury Projekt.

202-metrowy biurowiec Warsaw Unit został zrealizowany przez Ghelamco Poland.

Nagrody European Property Awards są przyznawane od ponad 20 lat. Warsaw Unit zwyciężył w kategoriach: Office Development oraz Commercial High Rise Architecture. Biurowiec został doceniony za najwyższej klasy rozwiązania technologiczne i ekologiczne, które znacząco zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowników budynku. Jury nagrodziło również projekt architektoniczny wieżowca. Jego sylwetka z charakterystycznym narożnikiem tworzy wielkomiejską dominantę i doskonale oddaje charakter dynamicznie rozwijającej się, biznesowej części Warszawy.

– To kolejne tak znaczące wyróżnienia dla Warsaw Unit, z których jesteśmy bardzo dumni. Nasz wieżowiec został zaprojektowany w taki sposób, aby stworzyć najlepsze środowisko pracy. W swoich projektach stawiamy nie tylko na nowoczesną architekturę. Wszystkie udogodnienia tworzone są z myślą o spełnieniu najwyższych standardów technologicznych, ekologicznych i zadowoleniu najbardziej wymagających najemców. Warsaw Unit z pewnością należy do najlepszych biurowców w Europie, co potwierdzają liczne prestiżowe nagrody, w tym European Property Awards – mówi Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

Warsaw Unit będzie pierwszym wieżowcem zasilanym w 100% czystą energią, dzięki czemu emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad połowę. To efekt ogłoszonego przez Ghelamco w maju tego roku programu budowy farm fotowoltaicznych. Elewację budynku pokrywa tzw. smocza łuska – falująca na wietrze instalacja, która reaguje na każdy podmuch wiatru.

– Ogromną motywacją w pracy architekta jest to, kiedy wiele lat tworzenia koncepcji, rozwiązywania zagadek projektowych i pracy sztabu ludzi zostaje nagrodzone tak prestiżową nagrodą jak European Property Awards. Wiemy wtedy, że to co tworzymy – czyli to co jest integralną częścią miasta – jest docenione i spotyka się z tak pozytywnym odbiorem. Jest to przecież otoczenie setek tysięcy ludzi, którzy pracują w budynkach biurowych, przejeżdżają przy nich czy przechodzą spacerując obok i zarówno są jego bezpośrednimi użytkownikami, jak i po prostu obserwatorami rozwijającej się kompozycji urbanistycznej Warszawy - a my architekturę tworzymy dla każdego z tych odbiorców. Każde słowo uznania utwierdza nas, jak warto było pochylić się nad każdym architektonicznym detalem i przemyśleć każde rozwiązanie, bo dopiero zbiór tych najmniejszych składowych dał efekt, który doceniają najwybitniejsi jurorzy. Jesteśmy bardzo wdzięczni i czujemy się zaszczyceni, że projekt Warsaw Unit został tak wysoce doceniony – mówi architekt Adam Wagner, prezes Polsko Belgijskiej Pracowni Architektury Projekt.

202-metrowy Warsaw Unit zdobył certyfikaty, m.in. w systemie BREEAM, w którym jako pierwszy wysokościowiec w Polsce otrzymał najwyższą możliwą ocenę Outstanding, a także WELL Health-Safety Rating, WELL v2 (precertyfikacja), Green Standard Building oraz „Obiekt bez barier”, co oznacza pełne przystosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.