Data dodania: 08/06/2018

Realizowana przez Skanska inwestycja Nowy Rynek w Poznaniu będzie jednym z najbardziej złożonych projektów deweloperskich w historii grupy. Na budowie przyszłego kompleksu wmurowano kamień węgielny. Ogłoszono też inwestora pierwszego budynku - Franklin Templeton Investments.

 

Projekt architektoniczny pierwszego etapu inwestycji przygotowała Maćków Pracownia Projektowa.

 

Docelowo na terenie 3,8 ha, w kwartale ulic Matyi, Wierzbięcice, Wujka i Przemysłowej powstanie miejski rynek – przyjazna przestrzeń z wielofunkcyjnym kompleksem budynków. Na co dzień będzie mogło z niej korzystać nawet 10 tys. osób.

 

– Tworząc Nowy Rynek przywracamy ten fragment Poznania jego mieszkańcom – zapowiedział podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający biurowej spółki Skanska.

 

Wśród pracowni architektonicznych zaangażowanych w projekt Nowego Rynku znalazły się Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, medusa group oraz Ultra Architekci. Kompleks Nowego Rynku będzie się składał z 5 budynków, a jego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie 100 tys. mkw. W pierwszej fazie budowy powstaną dwa obiekty biurowe, które zaoferują odpowiednio 25 000 i 12 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni do pracy. Budowa tych obiektów trwa, a zakończenie prac zaplanowano na II i III kwartał 2019 roku.

 

Całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie 100 tys. mkw. To pierwsza tak duża inwestycja wielofunkcyjna w Polsce realizowana przez Skanska. Podobne kompleksy budowlane Grupy powstały dotychczas m.in. w Bostonie, Malmo czy Sztokholmie.  – W centrum Poznania stworzymy nowy kwartał miasta, z rynkiem wewnątrz zespołu budynków o różnej funkcji. Z tego otwartego terenu poznaniacy będą mogli korzystać na wiele sposobów – mieszkając tu, pracując w nowo powstałych biurowcach czy wreszcie odpoczywając w ogródkach miejskich kawiarni – dodaje Arkadiusz Rudzki.

 

Nowy Rynek to obiekt budowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa, certyfikowany w systemie LEED Gold. Każdy z etapów projektu będzie ubiegał się o certyfikat „Obiekt bez Barier”.