Data dodania: 06/04/2021

W I kwartale 2021 roku Grupa Dom Development sprzedała 1084 lokale netto, odnotowując wzrost o 33%. Deweloper przekazał w tym okresie 1366 lokali - to wynik lepszy o niemal 150 proc. niż rok wcześniej. Zarząd Dom Development zamierza przejąć kolejną deweloperską spółkę.

Jarosław  Szanajca, prezes Dom Development zwraca uwagę na niedobór gruntów pozwalających na szybki start inwestycji mieszkaniowych.

Spośród 1084 lokali sprzedanych w I kwartale br. najwięcej - 600 znalazło nabywców w Warszawie, 342 w Trójmieście i 142 we Wrocławiu. Największą sprzedaż odnotowano w projektach: Wilno (153 lokale), Metro Zachód (110), Stacja Grochów (107) i Żoliborz Artystyczny (106) w Warszawie oraz Osiedle Beauforta (84 lokale) w Trójmieście. W I kwartale 2021 roku Grupa przekazała 1366 lokali (+149% r/r), w tym 906 lokali w Warszawie, 150 w Trójmieście i 310 we Wrocławiu.– Trudności po stronie podażowej na rynku mieszkaniowym wynikają przede wszystkim z niedoboru gruntów pozwalających na szybkie rozpoczęcie realizacji inwestycji i wypracowanie satysfakcjonującej marży. Spośród rynków, na których działa Grupa, najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w Warszawie. Także we Wrocławiu i Trójmieście widoczne było wydłużenie czasu uzyskiwania pozwoleń i decyzji administracyjnych. Jest to w znacznej mierze konsekwencja ograniczeń w działalności urzędów w związku z epidemią COVID-19 – komentuje Jarosław  Szanajca, prezes Dom Development. – Sytuacja w branży budowlanej w I kwartale 2021 roku była bardzo korzystna – dostępność podwykonawców była wysoka, a realizacja wszystkich inwestycji przebiegała zgodnie z harmonogramami i budżetem, mimo relatywnie mroźnej i długiej zimy. Głównym ryzykiem w tym obszarze, jest widoczny wzrost cen materiałów budowlanych, który może przełożyć się na zwiększenie kosztów budowlanych w kolejnych kwartałach.

Zarząd Dom Development podjął decyzję o zamiarze nabycia większościowego pakietu akcji w Sento, spółce deweloperskiej prowadzącej działalność w Krakowie. Transakcja zostanie prawdopodobnie zawarta jeszcze w pierwszej połowie 2021 r. - jej warunkiem jest uzyskanie zgody UOKiK. Przypomnijmy - Dom Development kupił w 2017 r. trójmiejskiego dewelopera Euro Styl. Wartość transakcji wyniosła wówczas 260 mln zł.