Data dodania: 15/11/2022

Deweloper i właściciel obiektów magazynowo-przemysłowych wdraża plany ekspansji na polskim rynku. CTP ma aktualnie w budowie 500 000 mkw. powierzchni i planuje uruchomienie kolejnych inwestycji. Na przestrzeni najbliższych trzech lat zapowiada realizację projektów na 2,9 mln mkw. gruntów.
 W 2026 r. zamierza wynająć 3 mln mkw. powierzchni.

– Rok 2026 chcielibyśmy zakończyć wynikiem 3 mln mkw. wynajętej powierzchni GLA w naszym portfelu – deklaruje Bogi Gabrovic, CFO w CTP Poland.

Firma CTP weszła na polski rynek w 2021 roku. W 2022 r. kupiła od dewelopera 7R 2,5 mln mkw. gruntów, które pozwalają zrealizować inwestycje na około 1,25 mln mkw. powierzchni najmu brutto. – Nasze zaufanie do polskiego rynku potwierdza wieloletnia strategia rozwoju CTP nad Wisłą. Przez najbliższe dwa, trzy lata planujemy wykorzystać potencjał 2,9 mln mkw. gruntów, które mamy aktualnie w portfolio, co gwarantuje nam ok. 1,5 mln powierzchni najmu brutto. Uplasuje to Polskę w pierwszej trójce krajów, w których jako grupa CTP działamy – pod względem powierzchni w budowie oraz tej dostarczanej. Powiększając bank ziemi i realizując budowy w stałym tempie, rok 2026 chcielibyśmy zakończyć wynikiem 3 mln mkw. wynajętej powierzchni GLA w naszym portfelu – komentuje Bogi Gabrovic, CFO w CTP Poland.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>


Aktualnie w realizacji firma posiada ponad 500 000 mkw. powierzchni brutto. Nowe hale powstają w czterech lokalizacjach: w Lubuskiem – Iłowa, na Śląsku – Katowice i Zabrze oraz w obrębie Warszawy (Kobyłka, Mszczonów i gmina Czosnów). CTP przygotowuje się też do uruchomienia budowy trzeciego etapu inwestycji w Opolu, a także kolejnych projektów.

Budowane parki przemysłowe i logistyczne CTP zamierza zatrzymać w swoim portfelu. Wszystkie budynki są certyfikowane w systemie BREEAM. – Nasze inwestycje w około 50 proc. finansujemy z wynajmu istniejących obiektów, a drugą połowę – z zielonych obligacji oraz ze środków pozyskanych na giełdzie. Centralne finansowanie jest gwarancją dla najemcy w momencie podpisywania z nami umowy, że budynek zostanie dostarczony w terminie. A ponieważ mamy stosunkowo niewielki koszt pozyskania kapitału, nie boimy się inwestować, także w projekty spekulacyjne – podkreśla Bogi Gabrovic.

Parki biznesowe nie tylko dla korporacji

CTP zamierza przenieść do Polski kompleksową formułę budowania centrów logistyczno-przemysłowych łączących wiele funkcji. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest przestrzeń wspólna o nazwie Clubhouse, wyposażona w kantynę, punkt medyczny, strefy do uprawiania sportów i rekreacji. W ramach największych inwestycji, takich jak CTPark w Bratysławie, deweloper oferuje moduły biurowe czy mieszkania na wynajem dla pracowników swoich najemców. Firma jest także otwarta na małych najemców.

– W naszych parkach oferujemy powierzchnie magazynowe, ale także hale, które w standardzie przygotowane są pod działalność produkcyjną. Na polskim rynku naszymi potencjalnymi najemcami będą bowiem nie tylko operatorzy logistyczni, ale producenci komponentów dla branży automotive oraz opakowań, drukarnie i szwalnie, a także firmy farmaceutyczne i kosmetyczne. Otrzymujemy również zapytania od sieci sklepów zoologicznych czy podmiotów potrzebujących powierzchni chłodniczych – mówi Piotr Flugel, Country Construction Director i COO w CTP Poland.

Grupa CT jest aktywna w 10 krajach, posiada w portfelu łącznie ponad 9,5 mln mkw. powierzchni, z czego ok. 6 mln mkw. w Europie Środkowo-Wschodniej.