Data dodania: 12/02/2020

Firma Cordia kupiła za 135 mln zł 63,7 mln akcji Polnordu. Węgierski deweloper uzyskał 65 proc. pakiet dający kontrolę nad spółką.

Transakcja jest efektem negocjacji, które rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. W ramach grudniowej emisji akcji serii T, Polnord przydzielił łącznie 64,9 mln walorów, z czego 63,7 mln objęła Cordia International. W dniu 24 stycznia br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na dokonanie koncentracji.

– Pomimo swojej trudnej sytuacji finansowej, Polnord jest dla nas atrakcyjną inwestycją ze względu na doświadczenie, ale przede wszystkim z uwagi na duży bank ziemi. W obecnej sytuacji deficytu gruntów w dobrych lokalizacjach, to bardzo istotny atut – mówi Tomasz Łapiński, członek zarządu firmy Cordia International.

Transakcja wpisuje się w strategię rozwoju Cordia International, która niedawno w ramach emisji obligacji na Węgrzech pozyskała równowartość 575 mln zł. – Znaczącą część tych środków Cordia postanowiła zainwestować w Polsce, gdzie już od 2014 r. realizuje projekty mieszkaniowe pod własną marką. To dla grupy kluczowy rynek. W ramach przygotowań do transakcji nie było możliwości zapoznania się ze wszystkimi danymi i informacjami na temat spółki Polnord i jej projektów. Dalsze decyzje o współpracy pomiędzy Cordią a Polnordem zostaną podjęte po zakończeniu odpowiednich analiz – dodaje Gábor Futo, założyciel i większościowy udziałowiec w firmie Cordia.

Polnord realizuje projekty w Warszawie i Trójmieście, posiada nieruchomości w kilku miastach Polski. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1999 r.