Data dodania: 17/01/2014

Jak podają eksperci CBRE, światowej firmy doradczej w sektorze nieruchomości komercyjnych, w 2013 roku łączny wolumen transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł ponad 10 miliardów euro. Kwota ta jest o 31% wyższa od wyniku za 2012 rok. Oznacza to, że rok 2013 był drugim najlepszym rokiem na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w tym regionie od roku 2008.

Motorami rynku inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej, tak jak w ubiegłych latach, są Rosja i Polska. Zawarto tu transakcje, których łączna wartość wyniosła ponad 80% całkowitego wolumenu w regionie. Wartość transakcji na rynku polskim w 2013 roku była wyższa od oczekiwań i wyniosła 2,97 miliarda euro. Oznacza to wzrost o 10% w porównaniu do 2012 roku i pozwala uznać ubiegły rok za najlepszy od roku 2008. Wyniki w Rosji okazały się wyjątkowo dobre – odnotowano tam wzrost o 40% w stosunku rocznym, a wolumen transakcji osiągnął 5,2 miliarda euro.

- Ubiegły rok okazał się jednym z najlepszych od czasów kryzysu finansowego pod względem aktywności inwestorów sektorze nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Z punktu widzenia międzynarodowych inwestorów Polska pozostaje najciekawszym rynkiem w tym regionie. Podobnie jak w ubiegłych latach widzimy, że osiągane wolumeny są wynikiem dużych transakcji, takich jak nabycie centrum handlowego Silesia City Centre zakupionego przez Allianz/ECE, Galerii Kazimierz zakupionej przez Invesco oraz portfela handlowego Charter Hall portfolio nabytego przez Tristan Capital Partners. Naszym zdaniem taki trend będzie widoczny także w 2014 roku – powiedział Mike Atwell, starszy dyrektor kierujący Działem Rynków Kapitałowych CBRE w Europie Środkowo Wschodniej.

Rynek czeski zanotował aż 68% wzrostu aktywności rok do roku, do kwoty 1,02 mld euro. Spowodowane było to poprawiającą się koniunkturą oraz zawarciem kilku pokaźnych transakcji. Wyraźnym trendem w Europie Środkowo-Wschodniej jest rosnąca aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w krajach, które w ubiegłych latach nie cieszyły się zainteresowaniem. Od początku 2013 roku wolumen transakcji rósł wyraźnie w Rumunii, osiągając na koniec roku kwotę 229 milionów euro oraz na Węgrzech, gdzie rok zakończył się wynikiem 225 milionów euro.  

- Polityka oszczędności, którą na przestrzeni ostatnich kilka lat wdrażały państwa Europy Środkowo-Wschodniej zaowocowała lepszymi perspektywami gospodarczymi na nadchodzący rok. Choć w krótkim okresie niepokojąca jest niestabilna sytuacja polityczna na rynkach uznawanych za peryferyjne, to zasadniczo wśród inwestorów panuje pozytywne nastawienie i wielu z nich uważa, że rynki te mają potencjał – powiedział Jos Tromp, szef Działu Badań i Doradztwa w CBRE w Europie Środkowo-Wschodniej.