Data dodania: 17/11/2020

Grupa Capital Park podpisała przedwstępną umowę zakupu dwóch działek przy ujściu Motławy do Martwej Wisły, na tzw. Polskim Haku w Gdańsku. Na terenie o łącznej powierzchni 1,3 hektara ma powstać zabudowa mieszkaniowa z częścią handlowo-usługową i rekreacyjną.

Firma Capital Park podpisała warunkową umowę przedwstępną nabycia udziałów w spółce Projekt I, która jest użytkownikiem wieczystym terenu tzw. Polskiego Haka. Obejmuje on dwie działki o łącznej powierzchni ponad 1,3 hektara, zlokalizowane niedaleko Głównego Miasta. Teren znajduje się u zbiegu dwóch rzek – Motławy i Martwej Wisły. Grupa Capital Park zapowiada projekt obejmujący zabudowę mieszkaniową, która zostanie wzbogacona o funkcje handlowo-usługowe oraz ogólnodostępną, otwartą dla wszystkich mieszkańców Gdańska i turystów przestrzeń rekreacyjną. Inwestycja zlokalizowana zostanie przy ul. Sienna Grobla, biegnącej wzdłuż nabrzeża Polskiego Haka.

Spółka Capital Park kupuje grunt pod kolejny projekt w Trójmieście.

– Widzimy przeogromny potencjał w tym fantastycznie położonym fragmencie Gdańska. Jesteśmy przekonani, że dobrze przemyślana, jakościowa inwestycja na tym terenie uczyni z niego kolejną wizytówkę Gdańska. Jako inwestor szukamy miejsc z atrakcyjną lokalizacją, ale także wyjątkowym klimatem jak w przypadku rewitalizowanej przez nas Fabryki Norblina na warszawskiej Woli. Tu, na Polskim Haku, czuć zarówno ducha historii, jak i również kameralną, przytulną atmosferę, choć znajdujemy się tak naprawdę w samym sercu miasta – mówi Marcin Juszczyk, członek zarządu Grupy Capital Park.  – Jesteśmy dopiero na początku drogi – przed nami etap przygotowawczy, w którym musimy uzyskać wszystkie niezbędne zezwolenia na finalizację transakcji oraz wypracować koncepcję architektoniczną – dodaje.

Działki położone są na terenie portowym, zatem do finalizacji zakupu niezbędne są uzgodnienia z właściwymi urzędami, na podstawie których finalną zgodę wyda Minister ds. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.  

Zlecenia budowlane w zasięgu ręki. Zarejestruj się na bezpłatny, 7-dniowy okres testowy bazy inwestycji i firm budowlanych.

Polski Hak w XVI wieku był zajmowany głównie przez rybaków, którzy mieli tam swoją osadę. Nazwa Polski Hak wywodzi się z języka dolnoniemieckiego, gdzie „Hake” oznaczało przylądek bądź mieliznę. W połowie XIX w. tereny te zostały przejęte przez Juliusa Klawittera, który zaczął rozbudowywać tam istniejącą od 1827 r. Stocznię Klawitterów, a  na początku XX w. cała produkcja okrętowa stoczni została przeniesiona właśnie tam. W okresie międzywojnia i Wolnego Miasta Gdańsk, na tym obszarze znajdowała się również przystań polskiego Klubu Wioślarskiego w Gdańsku. Po II wojnie światowej otwarto tu Zakłady Rybne Gdańsk i bazę Spółdzielni Rybackiej "Jedność Rybacka”. Budynki po zakładach produkcyjnych zostały niedawno rozebrane i obecnie tereny Polskiego Haka są puste. Ze względu na zły stan techniczny nabrzeża przy Polskim Haku i bardzo duże zainteresowanie inwestorów terenami w tej okolicy, w ubiegłym roku ruszył jego generalny remont. Odpowiada za niego Urząd Morski w Gdyni, a głównym wykonawcą jest firma Budimex. Zakończenie prac planowane jest na początek 2021 roku.

To kolejny projekt Grupy Capital Park w Trójmieście. We wcześniejszych latach inwestor prowadził tam m.in. rewitalizację zabytkowej, staromiejskiej kamienicy, gdzie obecnie funkcjonuje Hotel Hampton by Hilton Old Town Gdańsk (czerwiec 2018), modernizację Galerii Zaspa, zlokalizowanej w przestrzeniach dawnego lotniska Gdańsk-Wrzeszcz (kwiecień 2016), a także przebudowę budynku z restauracją Cristal w Gdańsku Wrzeszczu (2010).