Data dodania: 26/07/2017

W pierwszym półroczu 2017 roku Budimex wypracował 195 milionów zysku netto (wzrost o 33%). Grupa zawarła w tym okresie kontrakty opiewające na 3,2 miliardy złotych. Portfel zamówień Budimeksu ma wartość 9,6 miliarda.

W pierwszej połowie roku sprzedaż w segmencie budowlanym Grupy Budimex wzrosła o 10% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, osiągając poziom 2 597 milionów złotych. - Spodziewamy się, że pozytywna dynamika sprzedaży w segmencie budowlanym Grupy utrzyma się w kolejnych kwartałach. Motorem wzrostu sprzedaży w omawianym okresie była część budownictwa ogólnego ze sprzedażą wyższą o 26% rok do roku. Rekordowa kontraktacja w 2016 roku przełożyła się na istotne zwiększenie udziału kubatury w sprzedaży segmentu budowlanego w pierwszym półroczu 2017 roku – komentuje Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Grupa Budimex podpisała w ciągu sześciu miesięcy 2017 roku umowy o wartości 3,2 miliarda złotych. Wartość podpisanych kontraktów jest porównywalna do wartości z analogicznego okresu 2016 roku, przy znacząco różnej strukturze. W związku z ożywieniem na rynku przetargów infrastrukturalnych i kolejowych, udział podpisanych kontraktów kubaturowych spadł z 45% w pierwszym półroczu 2016 roku do 32% w 2017 roku. Na koniec czerwca 2017 roku wartość portfela zamówień Grupy Budimex osiągnęła poziom 9,6 miliarda złotych i była wyższa od wartości na koniec roku 2016 o 684 miliony złotych. - Sezon budowlany wchodzi w okres szczytowo wysokiej produkcji, która przy pozytywnej dynamice sprzedaży, w przyszłych kwartałach może rzutować na wartość zamówień pozostających do realizacji – podkreśla Dariusz Blocher.

Grupa Budimex w pierwszym półroczu 2017 roku podpisała z PKP PLK umowy o łącznej wartości 1 003 milionów złotych (z wyłączeniem konsorcjantów), co stanowi 32% łącznej wartości pozyskanych kontraktów. - Tym samym zrealizowaliśmy postawiony sobie cel, jakim było zbudowanie portfela zamówień kolejowych o wartości 1 miliarda złotych. Dodatkowo w lipcu 2017 roku złożyliśmy najkorzystniejsze cenowo oferty na modernizację linii kolejowej E-30 Trzebinia-Krzeszowice o wartości 299 milionów złotych w części przypadającej dla Grupy Budimex i na budowę stacji Warszawa Główna o wartości 96 milionów złotych – zaznacza prezes Budimeksu. Podkreśla, że od kilku miesięcy jest widoczne ożywienie na rynku infrastruktury drogowej. W drugim kwartale 2017 roku Grupa Budimex złożyła najlepsze oferty w czterech przetargach z GDDKiA o łącznej wartości 885 milionów złotych.

- Konsekwentnie realizujemy strategię rozszerzania działalności o nowe segmenty rynku budowlanego, umacniając swoją pozycję na rynku energetycznym i przesyłu gazu. W lipcu 2017 roku podpisaliśmy z Tameh Polska kontrakt na budowę gazowego bloku energetycznego o wartości 126 milionów złotych. Rozpoczynamy budowę nowej elektrociepłowni w Wilnie, gdzie zamawiający wydał polecenie rozpoczęcia prac. Na rynku przesyłu gazu konsorcjum z udziałem Budimex złożyło najniższą ofertę na budowę gazociągu na odcinku Brzeg-Kiełczów o wartości 188 milionów złotych i drugą co do wartości na budowę gazociągu na odcinku Strachocina-Pogórska Wola o wartości 413 milionów złotych – obie oferty przekraczają jednak budżet zamawiającego – mówi Blocher.

W pierwszym półroczu znaczący wzrost sprzedaży odnotował Budimex Nieruchomości. Przekazano klientom 892 mieszkania, o 106% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Dzięki temu sprzedaż segmentu deweloperskiego osiągnęła poziom 230 milionów złotych wzrastając o 81% rok do roku.