Data dodania: 04/06/2019

Każda nowa inwestycja mieszkaniowa dewelopera Skanska będzie pozbawiona barier architektonicznych, a przestrzeń w budynkach i pomiędzy nimi będzie projektowana z uwzględnieniem potrzeb wszystkich użytkowników.

Bezprogowe wejście do budynku Holm House w Warszawie, obiektu bez barier


W 2015 r. Skanska wprowadziła do budownictwa mieszkaniowego certyfikację BREEAM, uwzględniającą poszanowanie środowiska naturalnego i tworzenie przestrzeni przyjaznych do życia. Teraz idzie krok dalej.– Nie oglądamy się na konkurencję, tylko tworzymy domy, fragmenty tkanki miejskiej według własnego przekonania i własnej definicji odpowiedzialności społecznej biznesu. Skupiamy się zarówno na aspektach zrównoważonego, prośrodowiskowego budownictwa, jak i na komforcie i zdrowiu ludzi. Podczas realizacji projektu Holm House zebraliśmy doświadczenia z pionierskiego wdrożenia wymogów dostępności. I widząc świetne efekty, podjęliśmy decyzję, że wszystkie budynki mieszkalne Skanska będziemy certyfikować już nie tylko w systemie BREEAM, ale też jako „Obiekt bez barier” – zaznacza Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający w spółce mieszkaniowej Skanska.

Skanska dąży do znoszenia barier architektonicznych i tworzenia przyjaznych przestrzeni dla wszystkich użytkowników inwestycji bez względu na ich wiek i stan zdrowia. Przypomnijmy, deweloper jako pierwszy na rynku uzyskał certyfikat „Obiekt bez barier” dla osiedla mieszkaniowego – oddanego do użytku pod koniec 2018 r. Holm House w Warszawie.

– Na etapie projektowania postaraliśmy się usunąć wszelkie możliwe bariery architektoniczne w częściach wspólnych i mieszkaniach, a budując go korzystaliśmy wyłącznie z ekologicznych materiałów – podkreśla Bartosz Kalinowski. - Dzięki naszemu podejściu do dostępnego budowania wszyscy mieszkańcy tego domu mogą w pełni korzystać ze wszelkich wprowadzonych tu funkcji – dodaje.

Jak zaznacza deweloper, budownictwo dostępne oznacza zastosowanie szeregu rozwiązań znoszących bariery w swobodnym poruszaniu się wewnątrz budynku i po terenie wokół. Przy projekcie Holm House Skanska zaprosiła do współpracy Fundację Integracja. – Ponad 40% mieszkań z możliwością indywidualnego dostosowania dla osób ze specjalnymi potrzebami. Bezprogowe wyjście na balkon, co jest naprawdę jeszcze ewenementem. Bezprogowe wejście do budynku, antypoślizgowa nawierzchnia, włączniki na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach, bardzo dobre kontrasty dla osób, które mają problem z widzeniem, otwarta przestrzeń, trakt komunikacyjny bez przeszkód – to wyróżniki osiedla Holm House, wpisujące się w nasze pojmowanie dostępności – mówi Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja.