Data dodania: 30/09/2019

Na ok. 20 hektarowym terenie Warszawskiej Cytadeli powstaje, zaprojektowany przez pracownię WXCA, kompleks Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Dominującym materiałem na budowie pierwszego z tych obiektów jest beton, obecny na fasadzie i podłogach. Jego surowość zrównoważy zieleń, która pokryje dach i otaczający budynek teren Placu Gwardii.

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego w budowie.


Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego ma długą historię. Konkurs na projekt architektoniczny kompleksu na Cytadeli Warszawskiej rozstrzygnięto 10 lat temu. Zwyciężyła praca zgłoszona przez WXCA. Ogłoszony w 2017 r. przetarg na budowę wygrało konsorcjum IDS-BUD i MAR-BUD.

– Podczas przygotowywania się do konkursu szukaliśmy odpowiedzi na pytanie jak oddać ideę wojskowości, sięgnęliśmy po skojarzenia z fortyfikacjami, porządkiem, szykiem oddziałów zbrojnych. Główny budynek, podobnie jak wojskowa jednostka, składa się z kilku mniejszych bloków. Zaproponowaliśmy otwarte na siebie cztery główne sale i uzupełniające bloki pomocnicze – opowiada Paweł Wolanin z pracowni WXCA.

Na elewacji Muzeum Wojska Polskiego znajdzie się zaprojektowany przez WXCA wzór szewronu.

W trzech największych blokach znajdzie się ekspozycja stała z historią Oręża Polskiego, zajmująca łącznie ponad 5 tys. mkw., natomiast w czwartym będzie prezentowana kolekcja broni orientalnej. Kolejne sale zostały przeznaczone dla ekspozycji czasowej i wystaw okolicznościowych, zaplanowano również blok z salą audiowizualną, usługowo-biurowy i techniczno-magazynowy. Sale będą miały 7,3 metra wysokości.

W budynkach muzeum przewidziano betonową posadzkę. Na elewację architekci zaprojektowali przestrzenny wzór - szewron, który jest odciśnięty w ścianach z betonu architektonicznego barwionego w masie na rdzawo-czerwony kolor. Wzór nawiązuje on do Orzełka WP, skrzydeł husarii, oznaczeń stopni wojskowych czy sznura generalskiego.

Wzór szewronu został odciśnięty w barwionym betonie architektonicznym.

– To rozwiązanie, które pozwoli uzyskać jednorodną, odporną na mróz strukturę. Główną konstrukcją jest żelbet, ściany zewnętrzne to monolit. Poza szewronem na elewacji pojawi się detal - miedziane rurki. Wszystkie elementy tworzą całość, spójną kompozycję. Zależało nam na tym, aby budynek zyskał tożsamość, ale i był tłem dla ekspozycji - podkreśla Szczepan Wroński z WXCA.

Plac Gwardii wypełnią płyty granitowe. Teren porosną drzewa owocowe w donicach, uzupełniony zostanie szpaler rosnących w południowej stronie jarzębin, w zachodniej stronie zaplanowano nasadzenie platanów. Zieleń pojawi się także na dachu Muzeum Wojska Polskiego - zabezpieczy budynek przed nagrzewaniem się od słońca. Do utrzymania zieleni wykorzystywana będzie woda deszczowa. Wśród ekologicznych rozwiązań znalazły się także pompy ciepła, które będą współpracować z wymiennikiem gruntowym umieszczonym na głębokości 150 m, co pozwoli chłodzić budynek. W tym samym celu wykorzystana będzie również masa termiczna konstrukcji oraz posadzek i sufitów.

Budowa Muzeum Wojska Polskiego zakończy się w maju 2021 roku.

Obecnie realizacja obiektu jest na półmetku. Gotowa jest już konstrukcja obiektu, trwają prace instalacyjne (w tym zakresie wyszły już poza poziom podziemnego parkingu), w kolejnym etapie rozpoczną się prace wykończeniowe. Budowa Muzeum Wojska Polskiego zakończy się w maju 2021 roku.