Data dodania: 21/09/2009

Na terenach dawnych obiektów będących własnością fabrykanta Teodora Meyerhoffa, przy ulicy Dowborczyków 18, Grupa OKAM planuje budowę zespołu usługowo-biznesowego Avangarda Center. Kompleks usytuowany w samym sercu Łodzi, w pobliżu dwóch głównych ulic Piłsudskiego i Piotrkowskiej, będzie się wpisywał w planowany przez miasto projekt nawiązujący do jego pofabrycznej przeszłości. 

Avangarda Center to inwestycja o powierzchni 36 tys. mkw., na którą złożą się nie tylko biurowce wysokiej klasy A, ale także trzypoziomowe parkingi oraz części handlowo-rekreacyjne, z restauracjami i klubami fitness, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Łodzi. - Dynamika życia w Łodzi XXI wieku i prężny rozwój miasta sprawia, że pojawia się potrzeba tworzenia nowego kompleksu biurowego, który będzie spełniał najwyższe standardy jakości i będzie odpowiadał potrzebom aktualnych i przyszłych inwestorów – mówi Arie Koren, Członek Zarządu Grupy Okam Capital.

Rewitalizacja fabryki Meyerhoffera

Inwestycja Avangarda Center jest projektem wpisującym się w Lokalny Program Rewitalizacji, co umożliwia Grupie OKAM Capital ubieganie się o dotacje unijne na realizację swojej inwestycji. Realizację podzielono na dwa etapy. W pierwszym obiekty składające się na zespół willowo-fabryczny Teodora Meyerhoffa zostaną poddane rewitalizacji, dzięki czemu istniejący pałacyk odzyska swoją dawną świetność. W wyniku zaplanowanych prac rozbudowie poddany zostanie łącznik między halą pofabryczną a pałacykiem. Jego nowa forma podkreśli nowoczesny i funkcjonalny charakter obiektu. Zrewitalizowane budynki i łącznik zwiększą powierzchnię użytkową zespołu pofabrycznego do 6 700 mkw., z czego biura i lokale usługowe pod wynajem zajmą 4 800 mkw.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na IV kwartał 2011 roku. Drugi etap budowy centrum biznesowego będzie koncentrował się na wzniesieniu części biurowej z usługami oraz podziemnych garaży. - Cały kompleks będzie posiadał także aleję z ławkami, która połączy ulicę Dowborczyków i Targową – dodaje Arie Koren. – Będzie to nowa przestrzeń publiczna całkowicie dostępna dla mieszkańców Łodzi.

Architektura z Izraela

Avangarda Center to projekt autorstwa znanej izraelskiej pracowni architektonicznej – Nir Chen Architects, który prezentując style architektoniczne od XIX po XXI wiek, łączy w sobie historię ulicy Dowborczyków 18 ze współczesnym wzornictwem i nowym przeznaczeniem planowanego kompleksu biznesowego.

Prace nad projektem budowlanym Avangarda Center rozpoczęły się już w styczniu. Za komercjalizację powierzchni kompleksu odpowiedzialna jest agencja doradztwa do spraw rynku nieruchomości – firma Emmerson. 
Avangarda Center to jeden z trzech projektów, których realizację w Łodzi zaplanowała Grupa OKAM Capital. W przyszłości spółka rozpocznie prace nad projektami przy ul. Piotrkowskiej 217, Kościuszki 132 oraz ul. Dowborczyków 6.

Grupa OKAM działa na polskim rynku mieszkaniowym od 2004 roku. Jej założycielami są Eran Ilan oraz Arie Koren.Poza inwestycjami w Łodzi firma prowadzi projekty w Warszawie i jej okolicach (budynek mieszkaniowy „Arlet House” i apartamentowiec „Kompozycja Residence” w Konstancinie) oraz w centrum Katowic i najbardziej prestiżowych dzielnicach Krakowa – przy Starym Mieście i zabytkowym Kazimierzu. Deweloper obecny jest również w centrum Szczecina, gdzie zamierza budować lofty.

ŹRÓDŁO: Telma Group Communications