Data dodania: 14/12/2022

Atal opracował koncepcję „zielonego” osiedla, którego budowę planuje przy ulicy Targowej w Chorzowie. Inwestycja, wraz ze szkołą podstawową, wpisuje się w plan rewitalizacji terenu po byłym Ośrodku Postępu Technicznego.


Atal Targowa powstanie według koncepcji zrównoważonego osiedla

Cztery lata temu Atal nabył prawo użytkowania wieczystego terenu przy ul. Targowej w Chorzowie. W momencie zakupu nieruchomość była w złym stanie. Na jej terenie znajdowały się ruiny, pozostałości po wyburzeniach, zniszczone budynki i budowle, niezabezpieczone sieci. Spółka przeprowadziła badania gruntowe, prace wyburzeniowe, rozbiórkowe i porządkowe, uzbrojenie terenu. Inwestycja zakłada powstanie trzech kaskadowych budynków mieszkalnych, które zajmą powierzchnię ok. 17% działki. Oprócz mieszkań znajdą się w nich także lokale z przeznaczeniem na funkcje usługowe, np. przedszkole.


Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

Plan zakłada również powstanie nowoczesnej publicznej szkoły podstawowej z salą gimnastyczną i zewnętrznym boiskiem. Obiekt po wybudowaniu przez i na koszt dewelopera przejdzie na własność samorządu. Aby realizacja tej części inwestycji była możliwa, Atal podpisał porozumienie z prezydentem Chorzowa. Według wstępnych założeń, w szkole będzie mogło uczyć się ok. 200 uczniów i uczennic.


Autorem koncepcji jest katowicki architekt Wojciech Wojciechowski wraz z zespołem. W projekcie osiedla, utrzymanym w minimalistycznym stylu, dominują jasne barwy elewacji budynków oraz przeszklenia balkonów i tarasów. Usytuowanie budynków ma zapewnić mieszkaniom możliwie jak najlepsze nasłonecznienie.


Priorytetem dla architektów i dewelopera było harmonijne wkomponowanie zabudowy w parkowe otoczenie. Plany zakładają realizację inwestycji na terenie dotychczas zabudowanym i zabetonowanym oraz przywrócenie mu wartości przyrodniczych. Aktualnie na obszarze opracowania projektowego dotyczącego osiedla zieleń stanowi 43% powierzchni. Koncepcja zakłada zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej do 64%. Będzie to możliwe dzięki zaplanowaniu licznych stref zieleni, także w zdegradowanych miejscach, jak np. w miejscu dawnego budynku skateparku, a także posadzeniu łąk kwietnych i innych form przyrodniczych.

– Naszą intencją jest stworzenie na tym terenie nowoczesnego, przyjaznego środowisku i ludziom osiedla, które będzie dobrym miejscem do życia. Rozwiązania, które zamierzamy wdrożyć, mają zapewnić przyszłym mieszkańcom jak największy komfort, a także sprzyjać oszczędzaniu zasobów naturalnych oraz mobilności transportowej. To m.in. technologie wykorzystujące energię słoneczną i wodę deszczową, czy też umożliwiające ładowanie pojazdów elektrycznych. Osiedle będzie łączyć się z siecią miejskich dróg rowerowych – mówi Angelika Kliś, członek zarządu Atal.