Data dodania: 25/08/2016

Spółka Sawa Apartments zakończyła kilkuletnie prace rewitalizacyjne i rozpoczyna komercjalizację Spichlerza Bliźniaczego w Kazimierzu Dolnym przy ul. Puławskiej 68. W zabytkowym, prawie 500-letnim obiekcie powstało 8 lokali mieszkalnych.

Szczegółowy plan rewitalizacji opracowała pracownia architektoniczna Projekt PBPA. Zabytkowy obiekt stoi na działce o powierzchni 547 mkw., zaś jego kubatura wynosi 4395 msześć. Po pieczołowitej rewitalizacji, prowadzonej we współpracy z lubelskim Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków spichlerz jest obecnie wielofunkcyjnym budynkiem usługowo-mieszkalnym. Sawa Apartments oferuje kazimierski Spichlerz Bliźniaczy na sprzedaż jako całość pozostawiając jednak także opcję zakupu poszczególnych apartamentów.

Rewitalizacja Spichlerza Bliźniaczego w Kazimierzu Dolnym trwała blisko sześć lat, fot. Sawa Apartments.

- Jest to nasz unikatowy projekt rewitalizacyjny, mimo faktu, iż prowadzimy obecnie także inne projekty rewitalizacyjne, jak Kozubnik Spa Resort w Beskidzie Małym. Projekt kazimierski jest jednak wyjątkowy w skali kraju. W życiu firmy inwestycyjno-deweloperskiej nieczęsto się zdarza, aby oddawać do użytku obiekt liczący niespełna 500 lat, obiekt luksusowy, na dodatek w tak urokliwym mieście, jak Kazimierz Dolny – komentuje Marian Okręglicki, prezes Sawy Apartments.

Spichlerz Bliźniaczy w Kazimierzu Dolnym powstał w 1543 roku. Po pożarze połowy spichlerza w roku 1792 wyremontowano jego bliźniaka – jest to budowla dzisiejsza. Obecna rewitalizacja uratowała zabytkowy spichlerz przed dalszą degradacją i ponownie wpisała go w pejzaż Kazimierza Dolnego. W ramach zakończonych prac budowlanych lekkiej korekcie uległ obrys budynku. Odtworzono brakujące dwie szkarpy w elewacji wschodniej. W północnej i południowej połaci dachowej wykonano lukarny stanowiące doświetlenie trzech kondygnacji budynku. Dla przywrócenia historycznie najbliższego charakteru budynku jako wykończenie fasady zastosowano tynki szlachetne o jednolitej gramaturze i zróżnicowanej fakturze w ciepłych kolorach między bielą a beżem. W celu uwidocznienia naturalnej struktury muru oraz architektonicznej historii spichlerza pozostawiono wolne od tynku szkarpy znajdujące się na narożach oraz na wschodniej elewacji budynku.

Po rewitalizacji ze starej struktury spichlerza zostały jedynie mury zewnętrzne. Wykonano podpiwniczenie, co umożliwiło zlokalizowanie restauracji/sali konferencyjnej oraz zaplecza technicznego obiektu na kondygnacji podziemnej. Zbudowano całą konstrukcję nadziemną – trzy kondygnacje i antresolę. Powstał także całkowicie nowy dach wykończony dachówką.

Spichlerz Bliźniaczy mieści osiem apartamentów o metrażach od 49,92 do 77,62 mkw. (piętro, parter), jak również dostosowaną do działalności biznesowej salę konferencyjną wraz z zapleczem o powierzchni 139,24 mkw. (poziom -1). Na parterze jest także do zagospodarowania powierzchnia użytkowa 62,76 mkw. Wszystkie apartamenty są skomunikowane windą od poziomu -1 do poziomu trzeciego. Budynek jest także przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. 

Apartamenty mają ogrzewanie podłogowe. Architekci wnętrz dla każdego apartamentu zaprojektowali indywidualne oświetlenie. Część aneksów doświetlają indywidualne okna. Jeden z apartamentów ma w kuchni spiżarnię. Do aneksów doprowadzono wentylację. Łazienki wyposażone są w wanny lub jacuzzi, pralki i wyposażenie łazienkowe szwajcarskiej firmy Geberit. Przez niewielkie okna także do łazienek doprowadzono światło dzienne.