Data dodania: 28/07/2014

Prace nad tworzeniem Siemianowickiego Parku Biznesu wkroczyły w kolejną fazę. Teren parku zostanie uzbrojony w kanalizację deszczową. Wykonawcą tego etapu prac została firma Skanska Polska.

– Instalacja kanalizacji pozwoli na skuteczne odprowadzenie wód opadowych z całego obszaru, a tym samym zapewni ochronę przez zalaniem i podtopieniami. Realizacja tego etapu da zielone światło do kolejnych prac – informuje Mirosław Jarczyk, dyrektor sprzedaży spółki Metropolis, właściciela Siemianowickiego Parku Biznesu.

Prace w ramach kanalizacji deszczowej, to jeden z etapów rozległego programu inwestycji, które objęły już budowę wszystkich kluczowych elementów uzbrojenia terenu.

- Park dysponuje już drogą łączącą poszczególne działki. Każda z sieci zapewniających niezbędne zaplecze dla inwestycji została wykonana od podstaw. Po sieci kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, gazowej oraz elektroenergetycznej średniego i niskiego napięcia, przyszła pora na realizacje kanalizacji deszczowej - wyjaśnia Mirosław Jarczyk.

Kanalizacja deszczowa zostanie ukończona w października 2014 r. – Zakres zamówienia budowy kanalizacji deszczowej w tym przypadku dotyczy sieci o łącznej długości 800 metrów. W chwili obecnej trwają ostateczne uzgodnienia co do przebiegu prac i w najbliższych dniach rozpoczniemy prace przygotowawcze – wyjaśnia Krzysztof Kamiński, kierownik projektu z firmy Skanska Polska.

Tereny SPB były wykorzystywane wcześniej jedynie pod uprawy rolne, dlatego grunt jest wolny od wszelkiego rodzaju dodatkowych utrudnień – zanieczyszczeń, nasypów itd. Dodatkowo teren SPB znajduje się na obszarze wolnym od eksploatacji górniczej.

- Większość uzbrojonych terenów z dostępem do kanalizacji deszczowej, to tereny poprzemysłowe – podkreśla Mirosław Jarczyk. - Często skażone, zanieczyszczone lub nasypowe, co znacznie zwiększa koszty inwestycji – wymiana gruntu, utwardzanie, palowanie itd. Tereny porolnicze nie mają tych wad, ale wymagają stworzenia pełnego uzbrojenia od podstaw. Znamy wiele przypadków, gdy inwestor skuszony niską ceną kupował teren uprzednio nie sprawdzając możliwości dostępu do poszczególnych mediów. Ostatecznie koszt wykonania poszczególnych przyłączy znacznie przewyższał pozorną „oszczędność” przy zakupie działki– porównuje Mirosław Jarczyk z Metropolis.

Obecnie na inwestorów chcących skorzystać z atrakcyjnej lokalizacji czeka 7 ha uzbrojonego gruntu z drogą dojazdową. Ostatecznie teren parku będzie obejmował ok 30 ha. Metropolis szacuje, że wartość inwestycji w całym Parku przekroczy 100 mln. To właśnie umiejscowienie Siemianowickiego Parku Biznesu przy DK 94, jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Polsce południowej, podnosi atrakcyjność SPB.

Z możliwości zakupu terenu pod własne inwestycje skorzystały już pierwsze firmy. Jedną z nich jest duże przedsiębiorstwo z branży spożywczej, które na terenie o powierzchni ok. 10 000 mkw. wybuduje magazyn spożywczy o powierzchni ok. 900 mkw. Druga to jeden z rynkowych liderów z sektora oświetleniowego, który stworzy na terenie SPB swój główny magazyn w Polsce. Będzie to obiekt składający się z magazynu o powierzchni ok. 6300 mkw. i części socjalno-biurowej o powierzchni ok. 500 mkw. W ostatnim czasie na liście klientów pojawiła się także firma z branży motoryzacyjnej, która również planuje właśnie w Siemianowicach utworzyć swój główny punkt.