Data dodania: 24/10/2014

Po 18 miesiącach prac budowlanych dokonano dziś symbolicznego otwarcia odcinka drogi wojewódzkiej nr 513. Wkrótce kierowcy będą mogli przejechać po nowo przebudowanym 30-kilometrowym odcinku drogi, od miejscowości Pasłęk do Ornety. Wartość inwestycji wyniosła ok. 60,8 mln zł netto. Projekt wykonała firma Skanska na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

Droga wojewódzka nr 513 zlokalizowana jest w północnej części województwa warmińsko- mazurskiego, na terenie powiatu elbląskiego oraz lidzbarskiego. Do zadań wykonawcy należał szereg prac związanych z odnową nawierzchni i jej wzmocnieniem do nośności 100 kN/oś. Roboty budowalne swoim zakresem objęły poszerzenie korony drogi, regulację poboczy, przebudowę i remont wszystkich przepustów.

- Zadanie polegało także na przebudowie skrzyżowań, korekcie łuków drogi i regulacji odwonienia na całej długości odcinka, który przebudowywaliśmy – mówi Robert Dróbka, kierownik budowy, Skanska. – Ponadto, zadbaliśmy o uporządkowanie połączeń z drogami gminnymi. Do użytku pieszych i rowerzystów oddano także nowe chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe.

- Każdorazowo, na etapie planowania przez nas inwestycji poszukujemy nowych rozwiązań technologicznych, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. Staramy się wykorzystywać surowce i materiały, tak, aby w pierwszej kolejności zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ich ilość - mówi Robert Dróbka.

Podczas realizacji projektu wykonawca zastosował mieszankę MCE. Rozwinięcie skrótu oznacza mieszankę mineralno-cementowo-emulsyjną wykorzystywaną w procesie głębokiego recyklingu na zimno materiałów pochodzących z rozbiórki starej nawierzchni, uzupełnionych o nowe kruszywo, emulsję asfaltową, cement i wodę. Po zagęszczeniu ciężkim walcem wibracyjnym materiał tworzy gotową warstwę konstrukcji drogowej (np. wyrównawczą lub podbudowę). Dzięki temu potencjalny odpad tworzy po obróbce nowy, trwały materiał budowlany.