Data dodania: 26/11/2014

W 2017 roku w zrewitalizowanym Centrum Koneser na warszawskiej Pradze Północ powstanie Muzeum Polskiej Wódki. Koncepcję wnętrza i ekspozycji przygotowała pracownia architektoniczna Nizio Design International. Głównym założeniem jest interaktywność i odwołanie do historii.

Postindustrialne budynki z czerwonej cegły, w których przez wiele lat działała Wytwórnia Wódek "Koneser" już w połowie 2017 roku staną się ważnym punktem na kulturalnej mapie Warszawy. Właśnie tam powstanie pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki, którego koncepcję wnętrza i ekspozycji przygotowała pracownia architektoniczna Mirosława Nizio. Nizio Design International ma w swoim portfolio m.in. takie prestiżowe realizacje, jak projekt i wykonanie wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz projekt rewitalizacji Starej Kopalni „Julia” w Wałbrzychu na cele kulturalno-dydaktyczne. Natomiast autorem logotypu i identyfikacji wizualnej jest artysta grafik Andrzej Pągowski, który wykorzystał motyw dwóch kieliszków, odwołujący się do gestu toastu, co dało kształt litery W, a w odwróconej wersji – litery M.

Multimedialna prezentacja w formie beczki w Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie, wiz. Nizio Design International

Stałą ekspozycję muzeum zaprojektowała pracownia Nizio Design International proponując nowoczesne, multimedialne ujęcie tradycyjnych elementów wystawy, które angażują odbiorcę i pobudzają jego zmysły.

- Projektując wnętrze muzeum zakładaliśmy, że będzie ono łączyło historię i nowoczesność. Wykorzystanie obiektów odzyskanych z dawnych gorzelni i destylarni, ich twórcze przekształcenie i recycling, a także zestawienie ze specjalnie zaprojektowanymi elementami scenograficznymi i zaawansowanymi formami multimedialnymi sprawią, że ekspozycja będzie miała unikatowy charakter. Narracja muzealna poprowadzi zwiedzających przez pięć galerii. Aranżacja i wyposażenie wnętrz muzealnych, jak również zaprojektowanych przestrzeni komercyjnych podyktowane są kontekstem miejsca. Zwiedzający poznają metody produkcji wódki, poczują też charakterystyczne zapachy towarzyszące destylacji. Wejdą nie tylko w sam środek procesu tworzenia, ale też zapoznają się z historią i kulturą, jaka się wokół polskiej wódki wytworzyła – mówi Mirosław Nizio, założyciel i główny architekt pracowni odpowiedzialnej za projekt muzeum.

Zboża w interaktywnej prezentacji, wiz. Nizio Design International

Autorzy projektu zapewniają, że zastosowane rozwiązania pozwolą odwiedzającym doświadczyć i zrozumieć na czym polegają poszczególne etapy produkcji wódki, z jakich surowców jest wytwarzana (zboże, ziemniaki oraz woda), podkreślając jednocześnie istotną rolę człowieka - gorzelnika - w przebiegu tego procesu. Opowiadając o historii polskiej wódki przypomną także pierwsze receptury i pokażą jak zmieniał się wygląd etykiet oraz design butelek.

- Naszym głównym celem było, aby obiekt historyczny został ożywiony poprzez tkankę wewnętrzną. Założyliśmy, że prezentacja historii polskiej wódki musi zostać pokazana w sposób nowoczesny. Ważnymi elementami wizualnymi całej ekspozycji są kłosy i łany zbóż oraz struktura powiększonej pod mikroskopem kropli wódki – mówi Mirosław Nizio.

W projekcie sali kinowej ściany nawiązują do miedzianej kadzi, wiz. Nizio Design International
W Muzeum znajdzie się m.in. sala kinowa stworzona w pomieszczeniu nawiązującym do miedzianej kadzi. Wiele ekspozycji nawiąże do polskiego gorzelnictwa – multimedialna prezentacja na temat historii wódki jako medykamentu zostanie wpisana w kształt beczki, zboża zostaną wyeksponowane w interaktywnych, przeszklonych tubach, którymi zwiedzający będą mogli poruszać, natomiast multimedialny dotykowy stół pokazywał będzie szlacheckie zwyczaje związane z konsumpcją trunków.

Muzeum Polskiej Wódki stanowić będzie część Centrum Praskiego Koneser, które powstaje w kwartale ulic Ząbkowskiej, Markowskiej, Białostockiej i Nieporęckiej. Będzie to przykład wielofunkcyjnej architektury miejskiej, łączącej postindustrialne budynki z nowoczesnymi projektami, harmonijnie wkomponowanymi w klimat Pragi. Powstaną tam stylizowane na lofty obiekty mieszkalne, nowoczesne biura i galerie sztuki oraz pasaże handlowe. Inwestorami Centrum Praskiego Koneser są Liebrecht&Wood oraz BBI Development.