Data dodania: 21/01/2015

Capital Park, inwestor projektu rewitalizacji dawnej Fabryki Norblina w Warszawie, wspólnie z zespołem projektowym wyłonionym w drodze konkursu opracował koncepcję zagospodarowania części handlowej obiektu. Istotą projektu jest otwarta przestrzeń publiczna, wielofunkcyjny program obejmujący usługi, rozrywkę i kulturę, a także nowoczesne biura. Spółka Capital Park zaprezentowała również nowe wizualizacje inwestycji.

Wstępną koncepcję zagospodarowania rewitalizowanej przestrzeni dawnej fabryki Norblina opracowała wyłoniona w drodze konkursu grupa konsultingowa Mediadem Consulting. Rozwinięcie koncepcji oraz sam proces komercjalizacji odbywa się w ramach specjalnie stworzonego zespołu projektowego, w którym firma Blue Ocean Investment Group (BOIG), jest wiodącym agentem najmu, a Mediadem Consulting konsultantem odpowiedzialnym za doradztwo strategiczne. Bezpośrednio zaangażowany w cały proces jest sam inwestor.

Aranżacja otwartej przestrzeni w Art Norblin, wiz. Capital Park

Program komercjalizacji zakłada stworzenie w Norblinie wyjątkowego miejsca, funkcjonującego 24h na dobę, zintegrowanego z przestrzenią miejską, z unikalnymi konceptami handlowymi. Kluczową częścią projektu jest otwarta przestrzeń publiczna, czyli tzw. uliczka Norblina pełna kawiarenek, sklepów i galerii sztuki z 10 zabytkowymi budynkami, które będą również przestrzenią ekspozycji 44 kompleksów maszyn wpisanych do rejestru zabytków.

Punktem wyjścia do stworzenia koncepcji funkcjonalnej była m.in. analiza obecnych i przyszłych trendów konsumenckich. Koncepcja zagospodarowania obiektu składa się z kilku stref tematycznych powiązanych z obszarami aktywności przyszłych użytkowników, ich oczekiwaniami w stosunku do przestrzeni publicznej, realizacją ich potrzeb związanych z życiem zawodowym, ale także z aktywnością „po godzinach”.

Przestrzeń kreatywna w dawnej fabryce Norblina, Aranżacja otwartej przestrzeni w Art Norblin, wiz. Capital Park

Niekonwencjonalne podejście spotkało się z dużym zainteresowaniem przedstawicieli wiodących marek na targach MAPIC w Cannes w 2014 r. Okazało się, że wiele z nich przewiduje otwarcie zupełnie nowych konceptów. Sklep przyszłości łączyć w sobie będzie klasyczną powierzchnię handlową, przestrzeń interaktywną, często powiązaną ze sprzedażą internetową oraz przestrzeń do organizowania ciekawych animacji dla konsumentów, uatrakcyjniających kontakt z marką. W koncepcji komercjalizacji ujęte zostały koncepty handlowe należące do kategorii „slow retail”. Są to nieduże, unikalne sklepy stworzone przez pasjonatów doskonale znających oferowany produkt.

Program kulturalny rewitalizowanego obiektu otwiera Interaktywne Muzeum Dawnej fabryki organizowane przez Fundację założoną przez inwestora. Jego koncepcja jest w trakcie opracowania. Będzie ono częścią historycznego szlaku turystycznego wzdłuż linii metra.

Jednym z najemców ArtNorblin będzie BioBazar, Przestrzeń kreatywna w dawnej fabryce Norblina, Aranżacja otwartej przestrzeni w Art Norblin, wiz. Capital Park

Teren przy ul. Żelaznej 51/53 w Warszawie zostanie zrewitalizowany na podstawie projektu stworzonego przez pracownię PRC Architekci. Na terenie dawnej fabryki Norblina powstanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowo-handlowo-kulturalnej na poziomach od -1 do +8. Parking znajdzie się na czterech kondygnacjach podziemnych.

Koncepcja rewitalizacji zakłada zachowanie 10 budynków oraz 44 kompleksów maszyn wpisanych do rejestru zabytków. Elementy te po renowacji będą wkomponowane w przyszły projekt. Nowa zabudowa powstanie nad zabytkowymi budynkami, tworząc tym samym otwartą przestrzeń skupioną wokół brukowanej głównej uliczki, przy której znajdą się zabytkowe budynki, pasaże, kawiarenki i butiki oraz odnowione maszyny. Te ostatnie będą częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Fundacja, powołana przez inwestora w celu prowadzenia działań w sferze kultury, sztuki i popularyzacji wiedzy o zabytkach poprzemysłowych dawnej fabryki, pracuje obecnie nad koncepcją nowoczesnego muzeum, które opowiadać będzie o przeszłości tego miejsca oraz ludziach z nim związanych.