Data dodania: 11/12/2014

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej przygotowuje się do podpisania umowy z generalnym wykonawcą Parku Wodnego w Tychach. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku. Obiekt zaprojektowany przez pracownię Schick Architekci ma być gotowy w 2017 roku.

Tyski Park Wodny powstanie przy ul. Sikorskiego i będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie. Projekt obiektu powstał w pracowni Schick Architekci. Koncepcja Parku Wodnego w Tychach została doceniona w II edycji konkursu "Zmień wizję w projekt". Jury konkursu, pod przewodnictwem prof. Mariana Fikusa i arch. Zbigniewa Maćkowa, doceniło odwagę i wyrazistość projektu tyskiego Parku Wodnego. Komisja konkursowa zwróciła uwagę na jasny i czytelny wyraz przestrzenny oraz idealne wyrażenie przeznaczenia obiektu. Podczas oceny pracy podkreślono innowacyjność wykorzystanych rozwiązań. Oceniający byli pod wrażeniem dynamicznej gry kolorów oraz maksymalnego wyeksponowania możliwości wizualnych zastosowanych materiałów.

Park Wodny w Tychach – wiz. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej / Schick Architekci

Prace nad projektem trwały ok. 1,5 roku. RCGW podpisało już umowę z firmą BUD-INVENT, która będzie pełniła rolę Inżyniera Konraktu. Aktualnie inwestor przygotowuje się do podpisania umowy z generalnym wykonawcą. W przetargu na realizację inwestycji za najkorzystniejszą została wybrana oferta firmy Mostostal Warszawa na kwotę 93 mln 180 tys. zł netto. Prace budowlane mają się rozpocząć pod koniec 2014 roku, tak by w 2017 roku Park Wodny w Tychach był gotowy.

Powierzchnia użytkowa Parku Wodnego w Tychach wynosić będzie 16 000 mkw. Powierzchnia niecek wody wynosić będzie ok. 1 700 mkw., z czego ok. 400 mkw. stanowić będą baseny zlokalizowane na zewnątrz, na świeżym powietrzu. W obiekcie znajdzie się kompleks basenów sportowych z ruchomym dnem, strefa fitness, siłowni i wellness, dwupoziomowa przestrzeń rekreacyjna, unikatowe zjeżdżalnie, strefa saun wewnętrznych, symulator surfingu i zjeżdżalnia Aqualoop.

Basen zewnętrzny Parku Wodnego w Tychach – wiz. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej / Schick Architekci

 

W strefie basenów zewnętrznych znajdzie się m.in. całoroczny, wypływowy basen dla dorosłych. W basenie zewnętrznym, o powierzchni lustra wody ok. 190 mkw. i średniej głębokości 1,20m, zostaną umieszczone m.in.: podwodne leżanki z masażem powietrznym całego ciała, bicze wodne, hydromasaże oraz podwodna wyspa do opalania. Obok zlokalizowany będzie zewnętrzny kompleks wodny dla dzieci.

Kolejną atrakcją będzie symulator surfingu. Będzie to pierwsze w Polsce miejsce do uprawiania surfingu w parku wodnym. Strefa surfingu zlokalizowana będzie na piętrze, w skrzydle południowym budynku. W centralnym miejscu będzie się znajdować niecka z symulatorem fali, o wymiarach: 8,5m (szerokość) x 20m (długość) x 1,2m (wysokość), powierzchni lustra wody wynoszącej ok. 125 mkw. oraz regulowanej wysokości fali. Niecka surfingu będzie posiadać nowatorskie rozwiązanie w zakresie konstrukcji, umożliwiające wykorzystanie do jazdy całej powierzchni generowanej fali. Wyjątkowo elastyczna powierzchnia konstrukcji zagwarantuje bezpieczeństwo użytkowania, niwelując skutki ewentualnego uderzenia.

Symulator surfingu w Parku Wodnym w Tychach – wiz. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej / Schick Architekci

Zażywanie naturalnych kąpieli słonecznych w Parku Wodnym w Tychach będzie możliwe za sprawą zastosowania nad całym wnętrzem, a w szczególności nad głównymi punktami plażowania, specjalnej powłoki z folii ETFE, swobodnie przepuszczającej światło słoneczne. Silnie przeszklone fragmenty obiektu będą umożliwiać obserwację zewnętrznych basenów wypływowych, letnich brodzików dla dzieci, tarasów zielonych oraz ściany Lasu Kobiórskiego. Zdrowe promieniowanie (bez szkodliwych promieni UV) zapewni również Amfiteatr Słońca. Będzie to pomieszczenie o powierzchni ok. 57 mkw., z leżankami, zapewniające przyjemne wygrzanie ciała, poprzez zwiększenie przepływu czerwonych krwinek oraz regenerację tkanek dzięki promieniowaniu podczerwonemu. Gładko wykończony sufit Amfiteatru Słońca, tworzący kopułę, wykorzystywany będzie do tematycznych projekcji. Wieczorami będą pokazywane m.in. zachody słońca przy delikatnym cykaniu świerszczy, rano może to być wschód słońca na polanie lub w lesie, któremu towarzyszy śpiew ptaków, a w południe - słoneczny dzień na tropikalnej plaży w towarzystwie szumu fal. Specjalne oświetlenie będzie uzupełniać seanse o koloroterapię. Dodatkowo, pomieszczenie wyposażone będzie w zestaw nagłaśniający stereo oraz dozownik zapachowy, pełniący rolę aromaterapii.

Do produkcji energii elektrycznej i ciepła w Parku Wodnym wykorzystywany będzie biogaz powstający w Oczyszczalni Ścieków w Tychach - to jeden z najważniejszych wyznaczników wartego blisko 100 milionów złotych przedsięwzięcia. - Jedyną oczyszczalnią wystarczalną energetycznie w Polsce jest oczyszczalnia tyska. Chcemy to wykorzystać. Użyjemy biogaz wytwarzany w oczyszczalni do wytworzenia ciepła i prądu. U nas energia będzie za darmo, to uczyni całą inwestycją tańszą w utrzymaniu i bardziej efektywną, a tym samym dostępną dla mieszkańców – powiedział prezes Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach.