Data dodania: 23/10/2014

Do budowy OVO Wrocław użyto dotychczas tysiąc wypełnionych po brzegi betoniarek i stalowe pręty o długości Wisły. Kompleks wspiął się właśnie nad ziemię – to kamień milowy w realizacji najbardziej oczekiwanej w mieście inwestycji.

Budowa OVO Wrocław rozpoczęła się w drugiej połowie kwietnia 2014 r. Zaledwie w ciągu sześciu miesięcy wielofunkcyjny kompleks – w którym znajdą się m.in. luksusowe penthouse’y i apartamenty, biura, centrum fitness z basenem oraz pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton – wyszedł z ziemi i pnie się coraz wyżej. To moment przełomowy dla inwestycji.

- Nasza wizja przekuwana jest w rzeczywistość – mówi Shuckie Ovadiah, inwestor OVO Wrocław i członek zarządu Wings Properties, spółki powołanej do realizacji projektu. – Na pierwszy rzut oka widzimy jedynie plac budowy, ruchliwy, dynamicznie postępujący naprzód, ale wciąż tylko plac budowy. Jeśli jednak przyjrzymy się z bliska, zobaczymy, że w tę niezwykłą inwestycję jest zaangażowanych wiele międzynarodowych firm. Ta globalna sieć z pasją pracuje nad realizacją historycznego projektu OVO Wrocław.

Obiket OVO Wrocław ma być gotowy w 2016 r., fot. Wings Properties

W futurystyczny projekt zainwestowała Star Group Poland, powołana przez grupę deweloperską Angel Poland Group. Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest Eiffage Polska Budownictwo. Przykładem międzynarodowej sieci pracującej na OVO Wrocław będzie corian. Ten wyjątkowo wytrzymały, elastyczny i estetyczny materiał, który utworzy zaokrągloną elewację budynku, jest innowacyjnym wynalazkiem francuskiej firmy DuPont. Natomiast wyprodukowany zostanie w Turcji, a uformowany w Polsce i zamontowany oczywiście w stolicy Dolnego Śląska.

OVO Wrocław powstaje przy ul. Podwale 82-91, w sąsiedztwie Poczty Głównej, Parku Słowackiego i blisko wrocławskiego Rynku. Nad placem budowy nieustannie przesuwają się 4 dźwigi, a 150 wykwalifikowanych robotników pracuje w wielu miejscach jednocześnie, od najniższej kondygnacji po powstające właśnie pierwsze piętro. To skomplikowany proces, wymagający sprawnej i ścisłej koordynacji.

- Niewiele jest na świecie placów budowy, które tak wyglądają. Splecione żelazne pręty, wylewanie betonu, ruchy żurawi i wydeptywane przez robotników ścieżki – budowa OVO przypomina współczesny taniec, dzieło sztuki, w którym porządek jest niemal poetycki – mówi Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny OVO Wrocław z pracowni Gottesman-Szmelcman Architecture.

Dotychczas do budowy OVO wykorzystano blisko 9 tys. msześc. betonu i ponad 1,7 tys. ton stali. To oznacza, że na placu pojawiło się prawie tysiąc wypełnionych po brzegi betoniarek, a długość stalowych prętów ustawionych jeden za drugim wyniosłaby łącznie ponad tysiąc kilometrów, czyli równałaby się długości Wisły.

Na poziomie -2 strop jest ukończony niemal w całości i trwają zaawansowane prace murarskie, powstają m.in. ścianki kuchni hotelowej i sali balowej. Strop nad poziomem -1, gdzie znajdą się m.in. pomieszczenia kasyna, a także klubu fitness z basenem, jest gotowy w 90%. Niedługo także na tej kondygnacji rozpoczną się pierwsze prace murarskie, najpierw przy pomieszczeniach technicznych. Budowa wyraźnie wyszła już ponad ogrodzenie. Strop poziomu 0 jest gotowy w 35%. To stanowi podłogę 44 pokoi pięciogwiazdkowego hotelu.

OVO Wrocław rośnie i z każdym dniem jego zaokrąglona sylwetka będzie coraz lepiej widoczna z poziomu ulicy. W miarę postępu prac murarze będą się wspinać wyżej i wyżej. Pracowników na budowie sukcesywnie przybywa. Obecnie jest ich o 25% więcej niż jeszcze miesiąc temu.

Prace nad OVO Wrocław prowadzone są w tak zwanym systemie design&build. To oznacza, że równolegle do robót budowlanych powstaje projekt wykonawczy, który odpowiednio wyprzedza budowę. Prace postępują zgodnie z harmonogramem, a inwestycja będzie gotowa w 2016 roku.